1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film İncelemeleri
  3. Yüzüklerin Efendisi Film Konusu
Trendlerdeki Yazı

Yüzüklerin Efendisi Film Konusu

Yüzüklerin Efendisi Film Konusu

JRR. Tolkien’in ölümsüz olarak nitelendirilen eseri Yüzüklerin Efendisi’nin, 2000’li yılların başlarında Peter Jackson tarafından beyaz perdeye uyarlanması kitabın birçok hayranını heyecanlandırmıştı. Nitekim Tolkien’in ulaşılması zor hayal gücü ile Peter Jackson’ın başarılı yönetmenliği birleşince, uzun yıllar boyunca hafızlardan silinmeyecek bir görsel şölen ortaya çıkmıştır. Film 11 Oscar ile sinema tarihinin en çok Oscar alan 3 filmi arasında yer almıştır.

 Yüzük Kardeşliği Film Konusu

  1. yaş gününü kutlayan Bilbo Bagins, kutlamaların ardından yıllar önce şans eseri eline geçmiş olan büyülü bir yüzüğü, yeğeni Frodo Bagins’e bırakarak, Shire’dan ayrılır. Lakin çok geçmeden, Bilbo’nun da arkadaşı olan büyücü Gandalf’ın, bu yüzüğün, yüzüklerin efendisi Sauron tarafından dövülmüş “tek yüzük” olduğunu keşfetmesi ile Frodo, beraberinde Sam, Pipin ve Merry ile birlikte elf diyarı Ayrık Vadi’ye doğru yolculuğa çıkar.

            Yolda karşılarına çıkan dokuz kara süvariyi Aragorn ve Arwen’in yardımları ile atlatmayı başaran ekip sağ salim Ayrık Vadi’ye ulaşır. Burada alınan karar doğrultusunda Frodo yüzük taşıyıcısı olarak, yüzüğü yok etmek için Mordor’a, Hüküm Dağı’na doğru yola çıkacak ve ona, kendisi haricinde sekiz yoldaş daha eşlik edecektir.

            Ekip goblinlerle dolu olan Moria madenlerinden geçerken, Balrog adı verilen kadim bir yaratığın saldırısına uğrar. Bu saldırı esnasında Gandalf ölür ve ekibin geri kalan kısmı Lothlorien’e doğru yol alır. Amon Hen civarında Saruman’ın gönderdiği Uruk-Hai’ların saldırısına uğrayan ekipte Boromir, Uruk-Hai lideri Lurtz tarafından oklanarak öldürülür. Frodo ile Sam ise Mordor’a giden yolda yalnız kalmışlardır.

5ab24928c9de3d1db0d53b46 - Yüzüklerin Efendisi Film Konusu 1030987694 - Yüzüklerin Efendisi Film Konusu

 İki Kule Film Konusu

            Frodo ve Sam, yüzüğün eski taşıyıcısı Gollum’u da beraberlerine alarak Mordor’a doğru ilerlemeye devam ederler. Gollum onları Kara Kapılara kadar götürse de başka bir yolun bulunduğunu söyleyerek içeri girmelerine engel olur.

            Bu arada Merry ve Pipin’i arayan Aragorn, Legolas ve Gimli, Rohan askerlerinden bilgi almışlar ve izledikleri yol onları Fangorn ormanına ulaştırmıştır. Ekip burada hem Merry ve Pipin’den haberdar olup hem de Gandalf’ın yaşadığını öğrenecektir. Gandalf ile birlikte hareket eden ekip, Rohan topraklarına girecek ve Uruk-Hailara karşı miğfer dibinin savunulmasına yardım ederek Rohan’ın istiladan kurtulmasını sağlayacaktır.

            Bu arada Frodo, Gondor prensi Faramir ile karşılaşarak alı konulacak fakat Faramir’in hatasını anlaması üzerine serbest bırakılarak yolculuğuna devam edecektir.

 Kralın Dönüşü Film Konusu

            Pipin’in Palantir’e bakarak düşmanın planını görmesi sonucu Gandalf, bu buçukluğu yanına alarak Minas Trith’e hareket edecektir. Burada Gondor vekil harcı ile yaptığı görüşmeler sonuçsuz kalınca Rohan’a yardım çağrısını bizzat kendisi gönderip, Theoden’in Gondor savunmasına yardımını sağlayacaktır.

            Bu arada Frodo’da Gollum tarafından ihanete uğrayacak ve dev örümcek Shelob’un ininde ölüme terk edilecektir. Sam’in yardımı sonucunda kurtulan Frodo, yüzüğün gücü ile iyice güçsüz düşmeye başlayacaktır.

            Gondor önlerinde Mordor ordularının yenilgiye uğratılmasından sonra Aragorn, Gondor ve Rohan kuvvetleri ile birlikte Kara Kapılara dayanacak ve Sauron’un gözünü kendi üzerine çekecektir. Bu fırsatı iyi değerlendiren Frodo ile Sam yüzüğü Hüküm Dağı’nın ateşlerine atarak yok edecekler ve Orta Dünya’yı Sauron’un karanlığından kurtaracaklardır.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenen Bilim Kurgu Filmleri başlıklı makalemizde Bilim Kurgu, Bilim Kurgu Filmleri ve Popüler Bilim Kurgu Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap