1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Yurt Dışında Ödül Almış Türk Filmleri
Trendlerdeki Yazı

Yurt Dışında Ödül Almış Türk Filmleri

Yurt Dışında Ödül Almış Türk Filmleri

Özellikle yakın dönem Türkiye sineması, yurt dışındaki festivallerde gösterdiği başarı ile adını uluslararası mecralarda duyurmaktadır.

Yol (Şerif Gören, 1981)

Yılmaz Güney’in hapishanedeyken senaryosunu yazdığı ve başrollerini Tarık Akan, Halil Ergün ve Şerif Sezer’in paylaştığı Yol filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülmüştür. Film, yer yer siyasi tartışmalara sebep olsa da Türk sinemasının en özel filmlerinden biri olarak görülmektedir.

Susuz Yaz (Metin Erksan, 1964)

Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ile dönen bu toplumcu gerçekçi film, doğal atmosferiyle eleştirmenler ve jüri tarafından beğenilmiştir.

Duvara Karşı (Fatih Akın, 2004)

Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülünü kazana  bir diğer Türk yapım olan Duvara Karşı, Fatih Akın’ın en çok ses getiren filmlerinden biridir. Film gerek yurt dışı gösterimlerinde, gerekse ülkemizde geniş kitlelere ulaşmış romantik bir hikayeyi anlatmaktadır.

Bal (Semih Kaplanoğlu, 2010)

Semih Kaplanoğlu’nun Yumurta, Süt ve Bal üçlemesinin son filmi olan bu film, Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülünün sahibi olmuştur.

Üç Maymun (Nuri Bilge Ceylan, 2008)

Cannes Film Festivali’nden en iyi yönetmen ödülüyle ayrılan, başrollerini Hatice Aslan, Yavuz Bingöl ve Ercan Kesal’in paylaştığı Üç Maymun, Nuri Bilge Ceylan’ın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilir. Film, hukuksal süreçleri, aile ilişkilerini ve zengin – fakir ayrımı üzerine yoğunlaşan bir toplumcu sinema örneğidir.

Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan, 2011)

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü getiren bu yapım sinematografik olarak da övgüler almıştır.

Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan, 2014)

Ceylan’ın en çok ses getiren filmi olarak gösterilen Kış Uykusu, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü almıştır.

Abluka (Emin Alper, 2015)

Tepenin Ardı filmi ile tanıdığımız Türk yönetmen Emin Alper’in son filmi olan Abluka, Venedik Film Festivali Jüri Özel Ödülü sahibidir.

Kelebekler (Tolga Karaçelik, 2018)

Gişe Memuru ve Sarmaşık filmleriyle övgüler toplayan Karaçelik’in son filmi Kelebekler Sundance Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kadir İnanır Kimdir? başlıklı makalemizde Kadir inanır ve Kadir İnanır Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap