1. Ana Sayfa
  2. Türk Filmler
  3. Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi
9.0110
9.0Ortalama Puan
Puan İçin Yorumlayınız.

  • 1
    9

Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Yılmaz Güney denildiğinde Türk Sinemasın da Çirkin Kral tanımlamasını bilmeyen yoktur. Sanatçı 193 yılında doğmuştu ancak günümüzde halen filmlerinin ilgiyle takip edildiğini de biliyoruz. Yılmaz Güney hayatı boyunca yalnızca tek bir kavram için didinip durdu o da eşitlik. Hatta sanatçının eşitlik için hapis yattığını ve sürgünler yediğini dahi biliyoruz. Sinema da bu inatçı yapısını sürdürmüş olması bir anlamda Yılmaz Güney’i Çirkin Kral yapan sonucu da meydana getirmiş oldu. Güney için Türk sinemasına çok şey katan isim demek yerinde olacaktır. Aşağıda yılmaz Güney’in en güzel filmlerini sizler için derledik eğer ki izlemediyseniz tavsiye edebilirim.

Hudutlar Kanunu Filmi

hudutlar kanunu - Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Hudutlar Kanunu filmi 1966 yılı yapımı. Filmin yönetmenliğini usta yönetmenlerden Ömer Lütfi Akad yapmış. Senaryo ise Yılmaz Güney ile ortaklaşa yapılmış. Oyuncu kadrosuna baktığımız da ise unutulmayacak dev isimleri görmek mümkün. Pervin Par, Erol Taş, Tuncel Kurtiz ve Tuncer Necmioğlu. Filmin konusuna bakarsak sınırda kaçakçılık yapan iki eşkıyanın ölümüne mücadelesi konu ediliyor.

Umut Filmi

umut - Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Umut filmi 1970 yapımı ve aslında gerçekçi sinemanın da bir başlangıcı olarak değerlendirilebilir. Bu filmi Yılmaz Güney’in diğer filmlerinden ayrı tutan özelliği ise çekim tekniği olmuştur. Film sonrasında siyasi filmlerde artık yavaş yavaş raflardaki yerini almaya başlayacaktır. Filmin oyuncu kadrosu ise şu şekilde. Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez.  Film vizyona girdikten sonra da çok kez sansüre uğramış

Sürü Filmi

sürü - Yılmaz Güney’in En Güzel 3 Filmi

Sürü 1978 yılında yapılmış. O dönemde Yılmaz Güney hapisteyken yazılmış. Filmde anlatılan şey yalnızca bir sürü değil toplumun ezilen kişilerin panoraması ele alınmıştır. Filmin konusuna bakacak olursak bir sürünün trenle doğudan batıya götürülürken yaşanılanlar ele alınmış.

Bir önceki yazımız olan Fatma Girik 75. Yaş Gününü Kutluyor başlıklı makalemizde fatma girik, nebahat abla ve şoför nebahat abla hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Yılmaz güney her filmi güzel, ancak bu listedekilerin ayrı bir tadı var ben listedeki ilk 2 filmine bayılıyorum.

  2. Yılmaz güney denildimi bizim ailede otomotikmen çirkin kral lakabı zaten geliyordu, listedeki tüm filmleri indirdim her gün bir tane olmak üzere televizyona usb’yi takıp izleyeceğim.