1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Yaşanmış Hikayenin Oscar Yolculuğu: AYLA

Yaşanmış Hikayenin Oscar Yolculuğu: AYLA

Yaşanmış Hikayenin Oscar Yolculuğu: AYLA

ayla filmi hakkinda bilinmesi gerekenler turkiyenin oscar adayiAyoE7sFDdU6pcmz19f6nrg - Yaşanmış Hikayenin Oscar Yolculuğu: AYLA

Kore savaşı sırasında yaşanan ve bu ay vizyona giren Ayla filmi yürek burkan hikayesi ile kişileri beyaz perdeye davet ediyor. Ayla filminin konusu yaşanmış bir hikayeden yola çıkılarak yeniden kurgulanmıştır. Türkiye’den kardeş ülke olan Kore’ye asker yollanmasıyla başlayan hikaye Süleyman Dilbirliği‘nin başından geçiyor. Kuzey Kore’liler tarafından Güney Kore’nin bombalandığı ıssız bir arazide Süleyman Dilbirliği ve diğer Türk askerleri küçük bir kıza rastlıyor. Gayet tabii kızı orada bırakmayan cesur askerlerimiz cepheyi Ayla için bir yuvaya çeviriyor, Türkiye özlemlerini de bu küçük kız sayesinde bastırıyorlar. Savaşın bitimi ile beraber Süleyman ile Ayla’nın da yolları ayrılıyor, Ayla kendi ülkesinde kalmak zorunda kalırken Süleyman Dilbirliği de Türkiye’ye dönüyor. Savaşın üzerinden 50 yıl geçince yeniden Ayla ile Süleyman bir belgesel çekimi için birbirlerinin izini sürüyor ve 50 senelik özleme göğüs geren baba kız ilişkisi böylece kaldığı yerden devam ediyor.

Ayla Filminin Gişe Rakamları Belli Oldu

4 haftadır vizyonda olan Ayla filmi şu anda 3 milyon kişi tarafından izlendi ve toplam hasılatı şu anlık 34 Milyon TL. Yönetmen koltuğuna Can Ulkay’ın oturduğu “Ayla” için set ekibi çok yoğun çekim sürelerinin olduğunu, Güney Kore’de de çekimlerin yapıldığını dile getiriyor. Oscar adayımız olan bu filmin daha uzun süreler vizyonda kalacağı, belki şimdiki hasılatını ikiye katlayacağı da konuşulanlar arasında.

Ayla Filmi Ödüllere Doymuyor!

Oscar gibi bir ödüle aday gösterilmesinin ardından yerli ve yabancı birçok ödüle de layık görülen film için hemen her büyük şehirde gala yapılıyor. Murat Yıldırım, İsmail Hacıoğlu Çetin Tekindor, Ali Atay gibi güçlü isimlerin de kadroda bulunması filmi hayli çekici hale getiriyor.  Önümüzdeki yayın döneminde Ayla filmi FOX TV tarafından yayınlanacak böylece sinemaya gidip de izlemeyenler, izleyip de yeniden seyretmek isteyenler için yeniden gösterilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Preacher 3. Sezon Onayını Kopardı! başlıklı makalemizde kopard, preacher ve sezon hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Arkadaşların tavsiyesi üzerine bende gitmeye karar verdim gerçekten hikaye ve çekim olarak çok başarılı bir film ortaya çıkmış, inşallan oscar ödüllerini görebiliriz.

  2. İzledim ve duygulandım çok iyi bir film olmuş.