1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Yabancı Filmlerin Yaygınlaşmış Klişeleri
Trendlerdeki Yazı

Yabancı Filmlerin Yaygınlaşmış Klişeleri

Yabancı Filmlerin Yaygınlaşmış Klişeleri

Film izlemek birçok insanın büyük tutkusudur. Boş zamanlarımızda, yapacak bir etkinlik bulamadığımızda herkesin aklına gelen belki de ilk şeydir. Bazen de televizyonda hiçbir şey bulamayıp gezinirken önümüze çıkarlar. İlk senaryolu film olan Aya Yolculuk’un 1902 yılında çekildiğini göz önünde bulundurunca da artık bazı olaylar ve kullanılan sözlerin klişeleştiği ve tekrara girdiği gerçeği herkes tarafından görülmektedir.

Özellikle yabancı filmlerde çok özgün olan yapımlara karşı klişeden kurtulamayan yapımlarda vardır. Özellikle sıkı bir film takipçisiyseniz bu klişelerin farkında olmamanız imkansız gözükmektedir.

 Korku Filmlerinde Hayatta Kalmanın Kuralı: Çekici Ve Cesur Olmak

Yabancı filmlerdeki değişmez klişelerin birkaçına bakmak gerekirse herkesin aklına ilk gelenlerden biri olan korku veya gerilim türündeki filmlerde güzel-yakışıklı ve cesur olan her zaman kurtulan taraf oluyor. Daha korkak olan ve kilolu veya çirkin kişiyse her zaman ilk ölen kişi oluyor. Eğer filmde çekilen sahnede şişman ve siyahi bir kadın varsa mutlaka birilerini tersler.

Kimseyi takmazlar ve çok katı bir görünüme sahip olurlar ama genellikle içlerinde çok duygusal ve yardımsever biri yatar bunu da biraz huyuna giderek görebilirsiniz. Ve en değişmez kurallardan biri de bir kadının en yakın arkadaşı erkekse o erkek genellikle ya kıza aşık olur ya da erkeklerden hoşlanıyor olur. Şeytanlı filmlerde ise mutlaka yatağın üzerinde havalanan veya asılı kalan bir kız vardır.

 Vampirler Güzel Fizikli Ve Asil Duruşludur

Daha fantastik ve doğaüstü olayların gerçekleştiği filmlere bakarsak daha da büyük klişeler yüzümüze sırıtır. Örneğin bir vampir filmi izlerseniz görürsünüz ki vampirler kadınsa oldukça çekici, uzun boylu ve asildirler. Vampir erkekse yakışıklı, uzun boylu, havalı ve genelde konuşmayı pek sevmeyen bir tiptir. Sessiz ve içine kapanık çocuk mutlaka doğaüstü özelliklere sahiptir veya doğaüstü varlıklarla iletişim halindedir.

 Kötü Sarışın Kıza Karşı Güzel Ve Masum Kız

Son olarak okul konulu filmlerde mutlaka okulda herkesin imrenerek baktığı bir kız grubu olur. Nasıl bir tesadüfse bu grupta hiç çirkin kız olmaz ve hepsi çok şık giyimli olurlar. Diğer kızlarla dalga geçerler ve sarışınları genelde bu grubun başı olur. Ama o okula sonradan gelen masum ve güzel kız grubun başındaki kötü kızın sahip olmak istediği her şeye sahip olur

Bir önceki yazımız olan İlk Sinema Salonu Nerede Açılmıştır? başlıklı makalemizde İlk sinema salonu, Sinema ve Sinema salonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap