1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Ünlü Filmler Hakkında Pek Bilinmeyenler

Ünlü Filmler Hakkında Pek Bilinmeyenler

Ünlü Filmler Hakkında Pek Bilinmeyenler

Yıllardır insanların sosyal yaşantısını anlatan temel noktalardan biridir. Birçok örnek olmakla beraber biz bu gün sinema tarihinde büyük iz bırakmış bir başyapıt hakkında bilinmeyen bazı konular vardır.

Müziklerinde Söz İstenmiyordu

Titanic filmi döneminde 200 milyon doları bulan bütçesi ile en pahalı yapımdı. Filmin Yönetmeni James Cameron filminde sözlü bir müzik bulunmasını istemiyordu, bu yüzden besteci James Horner ”My Heart Will Go On” müziğini bestelemiş ve şarkı filmin sonunda kullanılmıştır. Ancak filmin başrol oyuncusu Kate Winslet kendisiyle özdeşleşen bu şarkıdan nefret ediyordu.

Filmin yapımcıları filmin başrolü olan ”Jack” karakterini Matthew McConaughey’in oynaması için çok ısrar etse de James Cameron Leonardo DiCaprio kararından vazgeçmemişti.
James Cameron filmin yapımında etkisi olması amacıyla geminin kalıntılarının olduğu noktaya birçok kez dalış gerçekleştirip gözlem yapmıştır. Hatta filmin oyuncularından çok denizdeki batıkla zaman geçirdiği söylenir.

Gerçek Olaylar Kurguya Yerleştirilmiştir

Gemi batarken çalmaya devam eden müzisyenler çoğu kişi tarafından kurgunun bir parçası sanılsa da aslında Titanic’in gerçek batışında da insanları sakinleştirmek için müzisyenler çalmaya devam etmiştir.

Film toplamda üç saat on dört dakika sürmektedir. Ancak 1912 yılına ait sahneleri iki saat kırk dakika sürecek şekilde ayarlanmıştır. Bunun sebebi gerçek kaza anında Titanic’in batmasının iki saat kırk dakika sürmesidir.,

Başka bir zaman uyumu da geminin buz dağına çarptığı sahnede kurulmuştur. Gerçek olayda buz dağına çarpma süresi otuz yedi saniye olduğundan filmde de bu sahne otuz yedi saniye olarak ayarlanmıştır.

Filmin yönetmeni iki başrol oyuncusunun daha çabuk kaynaşmasını sağlamak için ilk olarak Jack’in Rose’nin çıplak portresini çizdiği sahneyi çekmiştir. Bu sahnedeki resim başta olmak üzere Jack’in defterindeki muhteşem çizimlerin hepsi aslında filmin yönetmeni James Cameron’un eseridir.

Film yayınlandığı dönemde o kadar çok seansta oynatılmıştır ki film ruloları bu yoğunluktan dolayı zarar görmüştür. On dört dalda adaylığı olan film on bir dalda ödülleri toplamıştır.

Bir önceki yazımız olan Korkutucu Ve Vahşet İçerikli En İyi Film Listesi başlıklı makalemizde korku filmleri, Korku ve vahşet filmleri ve Vahşet filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap