1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Türkan Şoray Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray 1945 yılında İstanbul’da doğdu Ailesi maddi sıkıntılar yaşayan bir aileydi. Babası memur olduğu için sık sık şehir değiştirmek zorunda kalırlardı. Hayat şartlarının zor olması sebebiyle evin işleriyle Türkan Şoray uğraşırdı. Ünlü sanatçının kız kardeşi olan Nazan Şoray doğduktan sonra ailede büyük bir anlaşmazlık baş gösterdi ve sanatçının anne ve babası ayrı yaşamaya başladılar. Kardeşi ile annesinin yanında yaşamaya başlayan sanatçı yine sıkıntılar içindeydi. Annesi çalıştığı için kardeşiyle ilgilenmek zorundaydı.

Türkan Şoray

Ne Zaman Ünlü Oldu?

Anne ve babasının ayrılmasının ardından başka bir eve geçtiler. Burada artık onu şans dolu günler bekliyordu. Bu şanslı günleri ona hazırlayan ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız’dı.

Türkan Şoray’ın Filmleri

Türkan Şoray Emel Yıldız sayesinde yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu ile tanıştı. Köyde bir kız sevdim isimli filmi ilk filmi oldu. Annesi kızının aktrist olmasını istemese de yaşadıkları sıkıntılı hayattan kurtulmak için buna mecbur kaldı. 15 yaşında sinema kariyeri başlamış oldu. O zamanlarda Şadi Çakırcı ile nişanlı olmasına rağmen aldığı birçok teklif sonrasında Şadi Çakırcı’dan ayrılıp Türker İnanoğlu ile nişanlandı. Aşk Rüzgarı ve Utanmaz Adam filmlerinden sonra ismi iyice duyulmaya başlanıldı ve 1961 yılında bir dergiye kapak kızı seçildi. Bundan sonra çektiği filmler onu zirveye taşımaya başladı.

Türkan Şoray

Özel Hayatı

1962 yılında bir film çekimi sırasında Rüçhan Atlı ile tanıştı. Rüçhan Atlı evli olmasına rağmen, Türkan Şoray’ı hep el üstünde tuttu ve 20 yıl birlikte yaşadılar. Türkan Şoray’a “sultanım” diye hitap etmesi yıldız sanatçının sultan lakabını almasına sebep oldu. 20 yıl sonra Rüçhan Atlı’dan ayrılarak Oyuncu Cihan Ünal’la evlendi ve kızı Yağmur Ünal dünyaya geldi ve 4 yıl sonra eşinden ayrıldı. Eskisinden daha aktif olan sanatçı oldukça fazla sayıda film ve dizi oyunculuğu yaptı.

Bir önceki yazımız olan Imdb Puanı Yüksek Filmler başlıklı makalemizde İmdb puanı yüksek filmler ve Ne izlemeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap