1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Türk Sinemasının Başarılı Olmuş Köşe Taşları
Trendlerdeki Yazı

Türk Sinemasının Başarılı Olmuş Köşe Taşları

Türk Sinemasının Başarılı Olmuş Köşe Taşları

Türk Sineması

            Türk sineması ilk zamanlarında çok düşük bütçelerle de olsa yapıldığı dönemlerdeki insanlara hitap etmekteydi ve çok ilgi görmekteydi. Günümüze yaklaştıkça bütçeler arttıkça çekilen filmler daha kaliteli ve daha çağdaş olmaya başladı.

Öyle ki son yıllarda çekilen Türk Filmleri Oscar ödülü ile anılmaya başlanır oldu. Tabii Türk Sinemasının gelişmesinde rol oynayan büyük Türk sanatçılarına değinmeden geçilemez.

 Vurmalı Kırmalı Filmlerin Oyuncusu

            Türk filmlerinde dövüş ustalığı sergileyen ve filmlerine bunu oldukça özverili şekilde yansıtan Cüneyt Arkın. Gerek tarihi filmlerde gerekse polisiye filmlerde rol olan Cüneyt ARKIN dönemindeki insanların idolü haline gelmişti. Özellikle filmlerinde dublör kullanmamış olması onu izleyenlerin gözünde daha da kıymetli kılmıştı.

 Komedi Filmlerinin Üstadı

            Çektiği filmlerde dönemin insanının yaşadığı zorlukları komediye aktararak güldürürken hayatı sorgulatan Kemal Sunal. Tüm izleyenler tarafından Türk Sinemasının gelmiş geçmiş en büyük komedi sanatçısı olduğu ortak kanaattir. Filmlerinde çok fazla argoya yer vermeden güldürmenin yolunu bulmuş bir isim.

 Türk Sinemasının Jön’ü

            Türk film tarihinin en yakışıklı oyuncularının başında geldiği değerlendirilen Tarık Akan. Çektiği filmlerin çoğunda çapkın rolü oynayan Tarık Akan, izleyiciler tarafından dönemin filmlerinin aranan yüzü haline gelmişti.

 Türkiye’nin ‘Sultanı’

            Türkan ŞORAY Türk filmlerinde herkes tarafından kabul görmüş güzelliği ile aşk filmlerinde boy göstermiştir. Toplumun akıllarına kazınan birden çok filmi vardır. Son yıllarda çok fazla izleyici karşısına çıkmamasına rağmen halen popülaritesini korumaktadır.

 Karizma Bey

            Kadir İnanır filmlerinde hep sert bakışlarıyla tanınan ve karizmatik olarak bilinen bir oyuncudur. Oyunculuğundaki ustalık tüm toplum tarafından kabul görmüştür. Bazen bir kabadayı bazen de bir aşk filminde boy göstermiştir. Son zamanlarda filmlerde pek rol almasa da izleyicinin hafızasında o sert bakışı ve karizması halen silinmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Oscar Ödülü Alan İzlenmesi Gereken Filmler başlıklı makalemizde Oscar, Oscar alan filmler ve oscar ödülü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap