1. Ana Sayfa
  2. Sinema Haberleri
  3. Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kalkıyor

Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kalkıyor

Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kalkıyor

Bilindiği üzere Suudiler vatandaşlarının ahlaklarının bozulmaması açısından bir takım yasaklar getirmişler ve bu yasaklarda çok uzun yıllar boyunca işlemeye başlamıştı. Bu anlamda geçtiğimiz zamanda kaldırılan ilk yasak kadınların araba sürebilmeleri yönünde olmuştu. Şimdi ise yasağın bir tanesi daha kaldırıldı ve ülkede sinema salonlarının yeniden açılmasına izin verildi.

Suudi Arabistan’da tam 35 yıl önce sinema salonları ahlakı bozuyor iddiasıyla kapatılmıştı. Bu kapatma neticesinde ülke insanı ise sosyal faaliyetler konusunda yetersiz bir alan ile içerisinde zamanı yaşayamaya çalışıyordu. Son açıklanan yasa ile birlikte Arabistan’da sinemaya gitmenin de yolu açılmış oldu. Sinema konusundaki bu önemli duyuru ise Suudi Arabistan Kültür Bakanı Awwad Alawwad tarafından yapıldı.

Suudi Arabistanda Sinema Yasağı Kalkıyor1 - Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kalkıyor

Haber ilk olarak The Guardian gazetesinde yayınlandı. Sinemaların açılması ise 2018 yılını bulacak. Kültür Bakanı Alawwad yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Bu, krallıktaki kültür ekonomisinin gelişmesinde bir iz bırakan anı işaret etmektedir. Sinema salonlarını açmak ekonomik büyüme ve çeşitlilik için bir katalizör görevi görecek. Kültür sektörünü geliştirerek, yeni istihdam ve eğitim olanakları yaratacağımız gibi, krallığın eğlence seçeneklerini zenginleştireceğiz”

Suudi Arabistan’da ilk sinema salonunun Mart 2018 yılında açılmasının planlandığı belirtiliyor. Yapılan hesaplamalara göre 12 yıl içerisinde ülkede 2 bin sinema salonunun açılması düşünülüyor.

Ülkede reformlara imza atan isim ise veliaht prensi Muhammed Bin Salman.  Arabistan giderek modernleşme yolunda önemli adımlar atmayı planlıyor. Daha önce yapılan reformlar ise kadınların spor müsabakalarını izleyebilmesi ve araç kullanabilmesi olmuştu.

Bir önceki yazımız olan Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor başlıklı makalemizde adile naşit, adile naşit kimdir ve adile naşit ne zaman öldü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Sinemaların kapanması, ilk olarak ekonomiye etki edecek gibi görünsede sinema gibi önemli bir kültürü ve sanatı durdurmak o ülkenin gelişiminide bence durdurur.

  2. Bir ülkenin sinemasının kapatılması nedir ya, bir sanat dalını durdurmak o ülkeye verebilecek en büyük zararlardan biridir.