İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Son Çıkan Türk Filmlerinden Haberler

Son Çıkan Türk Filmlerinden Haberler

Son Çıkan Türk Filmlerinden Haberler

Türk Filmleri Haberleri

Yeşilçam ile başlayan Türk sinema tarihi, günümüzde modern anlamda sürekli yeni filmler üretmekte ve uluslar arası festivallere katılarak kimi ödülleri bünyesinde toplamaktadır. Bu sene vizyona giren yerli filmler de şimdiden oldukça önemli başarılar elde etmiş durumdadır.

Gerçek Bir Hikâye: Ayla

Film, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Kore Savaşı için Güney Kore’ye gönderilen Türk askerlerinden Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin perişan bir hâlde ormanda bulduğu küçük kızı kurtarması ve Türk karargâhında beraber yaşamalarını konu etmektedir. Koreli küçük kıza Ayla ismini veren Süleyman Dilbirliği, savaş sonunda Türkiye’ye döner. Ancak Ayla Kore’de kalmıştır. Aradan geçen yarım asıra rağmen bir türlü kavuşamayan Süleyman ve babalık yaptığı kızı Ayla, bir belgesel ekibi sayesinde kavuşurlar. Duygu yoğunluğunun had safhada olduğu Ayla filmi, Yabancı Dilde En İyi Film dalında da Oscar için başvuru yaptı.

Burjuva Sisteminden Vicdân Muhasebesine

Yavuz Turgul ile Şener Şen’in ebedî dostluklarının son ürünü olan Yol Ayrımı filmi de, bu senenin Ayla ile birlikte en başarılı yapımları arasında yer almaktadır. Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Şener Şen, Rutkay Aziz ve Mert Fırat gibi oyuncular bulunuyor. Büyük bir patron rolündeki Şener Şen, geçirdiği trafik kazasından sonra hayata bakış açısını tamamen değiştirerek içerisinde bulunduğu burjuva sistemini terk eder. Şirketi dâhilinde birçok köklü değişikliğe giderek, işçileri, emeği ön plana çıkaran faaliyetlerde bulunmak ister. Ama işler istediği gibi gitmez.

Buğday Filmi

Son yılların usta yönetmenlerinden olan Semih Kaplanoğlu tarafından yazılıp yönetilen Buğday, ilginç konusuyla seyircilerin dikkatini çekiyor. 24 Kasımda vizyona giren film, bilim kurgu niteliğinde. Geleceğin anlatıldığı Buğday da, meydana gelen bir kıtlıkla ilgili mücadele anlatılır.

Bir önceki yazımız olan Aralık 2017 Netflix Yeni Diziler ve Filmler başlıklı makalemizde 2017 netflix dizi ve filmler, aralık 2017 diziler ve aralık netflix filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. Gerçek bir hikaye olan ayla filminden beklendim çok yüksek, bu sene izlediğim en güzel filmlerden birisi olmakta. Şimdiden ayla için oscar ödüllerini görmekteyim.

  2. Türkiye film sektörü olarak her geçen seneye göre bu sene daha aktif ve başarılı bence diğer senelerdede umarım bu şekilde olur.