İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film Önerileri
  3. Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]
Trendlerdeki Yazı

Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Yıllar geçse de etkisini yitirmeyen dünya sinemasının baş tacı filmler her zaman izleyicilerin hafızasında bir yer edinmiştir. Sinema tarihine damga vurmuş bu baş yapıtlar kendi zamanlarının yanı sıra geçmişe ve geleceğe ışık tutmaya devam edecek. İşte son 100 yıla damgasını vurmuş ve her biri birbirinden güzel 10 kült eser!

1)     12 Angry Man (12 Öfkeli Adam) – 1957

5633 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

12 Öfkeli Adam filmi 1957 yılında ABD’de vizyona giren Dram türünde bir filmdir. Cinayetle suçlanan bir gençle ilgili bir karar vermeye çalışan 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu alan filmde genç babasını öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmaktadır. Konu ile ilgili birçok tanık ve jüri üyeleri gencin suçlu olduğu konusunda hem fikirdir. Gencin hükmü ise idamdır. Ancak jüri üyelerinden yalnızca 8 numaralı jüri üyesi David gence suçsuz hükmü vermiştir. Filmde David’in genci savunmasını ele alınırken yabancı düşmanlığı ve çoğunluğa uyma gibi birçok konu işlenmektedir.

2)     The Godfather (Baba) – 1972

maxresdefault 3 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Mario Puzo’nun tüm dünyada çok satan kitabından uyarlanan ve 3 filmden oluşan The Godfather serisi İtalyan bir mafya ailesinin başından geçen olayları konu almaktadır. 1972 yılında Amerika’da vizyona giren filmde Al Pacino ve Marlon Brando gibi birçok ünlü isim rol alıyor. Film vizyona girdiği yılda En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödülü kazanmış ve sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

3)     The Shining (Cinnet) – 1980

the shining 1280x720 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in başyapıtları arasında yer alan Cinnet filmi yazar Jack Torrance’ın Overlook Oteli’nin bakımı üstlenmesi ve kış sezonunda otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu almaktadır. Son yılların en iyi korku filmleri arasında yer alan Cinnet filmi replikleri ve korkunç sahneleri ile izleyicilerin aklından çıkacak gibi değil.

4)     Scarface (Yaralı Yüz) – 1983

scarface wallpapers 29864 6577717 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Brian de Palma’nın yönetmen koltuğunda oturduğu Yaralı Yüz filmi belki de sinema tarihinin en önemli yüzlerinden bir tanesi olan Al Pacino’nun zirveye çıktığı film olabilir. Filmde Tony Montana karakterini canlandıran Pacino, Küba’da yönetimi devralan rejimden kaçarak Amerika’ya göç eder. Küba’dan Miami’ye geçen Tony Montana ve yakın arkadaşı Many Ribera ile uyuşturucu kaçakçılığı işine girer ve olaylar gelişir. Tony Montana rolü ile adeta özdeşleşen Al Pacino ise yıllar boyunca unutulmayan sinema karakterlerinden bir tanesi haline gelmiştir.

5)     Rezervuar Köpekleri – 1992

reservoir dogs 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Kült filmlerin son yıllarda ağa babası olarak gösterilen Quentin Tarantino’nun baş yapıtlarından bir tanesi olan Rezervuar Köpekleri bir soygun hikayesini konu almaktadır. Harvey Keithel, Tim Roth, Michael Madsen ve Chris Penn gibi birbirinden ünlü ismin rol aldığı filmde yönetmen Tarantino’da rol alıyor. Yönettiği filmlerde oynamayı seven bir isim olan Tarantino ufakta olsa kendine bir rol biçmeyi ihmal etmiyor.

6)     Esaretin Bedeli – 1994

maxresdefault 1 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

1994 yılı belki de sinema tarihinin altın yılı idi diyebiliriz. Aynı yıl vizyona giren Esaretin Bedeli, Forrest Gump, Leon ve Ucuz Roman gibi filmler sinema tarihinin en iyi filmleri arasına girmeyi başardı. O yıl belki de Oscar Ödülleri hiç olmadığı kadar büyük bir kapışmaya sahne olmamıştır. O yıl vizyona giren Esaretin Bedeli En İyi Film başta olmak üzere 7 dalda Oscar’a aday gösterilse de hiç ödül alamasa da İMDB’nin en iyi filmler sıralamasında birinci sıradaki yerini yıllardır kimseye kaptırmıyor. Morgan Freeman ve Tim Robbins’in başrolde oynadığı filmde suçsuz yere hapse giren Andy’nin hapishaneden kaçış hikayesine tanık oluyoruz.

7)     Forrest Gump – 1994

forrest gump original 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Ünlü oyuncu Tom Hanks’in başrolünde oynadığı filmde düşük I.Q’ye sahip Forrest Gump isimli karakteri canlandırmaktadır. Çocukluk yıllarında Jenny’e aşık olan ve hayatı boyunca ondan pes etmeyen Forrest Gump’ın hikayesine tanıklık edeceğiz. Hayatı boyunca sürekli olarak büyük zorluklarla karşılaşan Gump, her ne kadar düşük bir zekaya sahip olsa da pes etmemenin ve sevginin gücünü bizlere aktarıyor. 1994 yılı Oscar Ödüllerine damga vuran Forrest Gump toplam 13 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu başta olmak üzere ödüllerin 6’sını kazanmıştır. Run Forrest Run…

8)     Leon (Sevginin Gücü) – 1994

2e8b688c218b0549a888751dbb6b4bc4 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Jean Reno, Garry Oldman ve Natalie Portman gibi isimlerin rol aldığı Leon: The Professional filmi yayımlandığı yılda birçok olumsuz eleştiriye maruz kalmış ve belki de bu eleştiriler sebebi ile Oscar Ödüllerine aday bile gösterilememişti. Natalie Portman’ın yıldızının parladığı Leon filminde güzel yıldız Mathilda karakterini canlandırmaktadır. Leon, genç yaşta ABD’ye gelmiş ve burada profesyonel bir suikastçı olmuştur. Mathilda ile yolları kesişen Leon yıllardır süregelen monoton hayatını değiştirme kararı verir ve olaylar gelişir.

9)     Pulp Fiction (Ucuz Roman) – 1994

maxresdefault 2 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Kült filmlerin en unutulmaz yönetmenlerinden bir tanesi olan Quentin Tarantino listemize 2.filmi ile tekrar giriş yapıyor. Oscar Ödüllerinin altın yılında ödüllere ambargo koyan Forrest Gump ve Esaretin Bedeli filmlerinden yalnızca bir ödül koparabilen Quentin Tarantino o yıl En İyi Yönetmen dalında Oscar ödülü kazanmıştır. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve Bruce Willis gibi ünlü isimlerin rol aldığı film adeta bir baş yapıt. Filmleri ile sinema dünyasına adeta yeni bir kültür kazandıran Tarantino, çektiği kendine has filmlerle her zaman adından söz ettiriyor. Ucuz Roman filmi birçok sinema severe göre Tarantino’nun baş yapıtı! Unutmadan Tarantino bu filmde Jimmie Dimmick isimli karakteri canlandırıyor.

10)  Fight Club (Dövüş Kulübü) – 1999

509bb6ae73e4a7f56ac48f66cb6b6f72 1024x576 - Sinema Tarihinin En İyi 10 Kült Filmi [Liste]

Yer altı edebiyatının önemli yazarlarından bir tanesi olan Chuck Palahniuk’un en sevilen eseri olan Fight Club kitabından uyarlanan Dövüş Kulübü filmi özgün konusu ve kendine has replikleri ile adeta kült sinema severlerin baş yapıtı haline geldi. Brad Pitt ve Edward Norton’ın muazzam bir şekilde sergiledikleri oyunculuklarını da hesaba katarsak Dövüş Kulübü adeta sinema dünyasına ve gerçeklik algımıza meydan okuyan bir şaheser. Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Dövüş Kulübünden kimseye bahsetme! Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Dövüş Kulübünden asla ama asla kimseye bahsetme!

Kendi izlenimlerimden yola çıkarak hazırladığım bu seriyi beğendiyseniz ve kendi kült filmlerinizi bizlere ulaştırmak isterseniz yorum atmayı unutmayın. Bir başka unutulmaz film serisinde görüşmek üzere…

Sıralama filmlerin yayımlandığı yıllara göre yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Önerilen Savaş Filmleri başlıklı makalemizde Önerilen Savaş Filmleri ve Savaş Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap