1. Ana Sayfa
  2. Sinema Haberleri
  3. Şark Ekspresi Yeniden Yorumlandı

Şark Ekspresi Yeniden Yorumlandı

Şark Ekspresi Yeniden Yorumlandı

Ünlü yazar Agatha Christie’nin başarılı romanlarından biri olan Şark Ekspresi bu zamanda kadar birçok farklı şekilde uyarlanarak izleyicilerin beğenisine sunuldu. Hem oyuncu hem de yönetmen olan Kenneth Branagh’da ünlü romanı filme dönüştürerek son uyarlamasını yapmış oldu. Filmi yönetmesi dışında aynı zamanda Hercule Poirot karakterine hayat veren başarılı isim oyunculuğu ile göz dolduruyor.

Diğer yapımlardan farklı olarak Hercule Poirot karakterini daha enerjik ve tutkulu görmemiz dışında aynı zamanda melankolik bir havaya hakim olması dikkat çekiyor. Düşmanları ile göz kara bir şekilde dövüşen karakter gece uyumadan önce saçlarını ve pos bıyıklarını sarıp, ellerine krem sürdükten sonra eldivenleri ile uyuyor.  Oldukça farklı bir karakteri ortaya koyan son uyarlama ilk olarak 1928 yılında Roger Ackyord Cinayeti adlı tiyatro oyunu ile sergilenmişti.

Ünlü oyuncu-yönetmenin 1974 yapımı olan Şark Ekspresi Cinayeti filmi ile ilk ke 14 yaşında karşılaşmış. Yaşadığı semte asılan afişlerle adeta bir büyünün içine girmiş olduğunu ifade eden ünlü isim böylece mesleğini de seçmiş oluyor. Sinema oyunculuğu dışında İngiltere’nin en iyi tiyatro oyunlarını da ortaya çıkaran Branagh birçok edebiyat yapımını sinemaya başarı ile uyarlamış.

Filmin konusunu tekrardan hatırlatmak gerekirse, İstanbul’dan hareket eden Şark Ekspresi’nin birinci kısmında bir cinayet işlenir. Oldukça lüks olarak donatılmış olan kompartımanlarda bulunan 13 yabancı kişi bunun üzerine sorgulanmaya başlanır. Bu sorgulamanın başına ise hayallerin deki tatili yapmayı bir süre daha ertelemek zorunda kalan Hercule Poirot üstlenmesi ile olaylar başlar.

Birçok farklı ülkede yapılan çekimler ile büyük manzaraların resmedildiği film izleyicilere derinlik kattığı gibi aynı zamanda görsel etkiyi en iyi biçimde yansıtılmış olmasını gözler önüne seriyor. Kenneth Branagh dışında Judi Dench, Johnny Deep, Michelle Pfeiffer, Penelope Cruz gibi ünlü isimlerinde bu başarılı yapımın içinde olması sinema severleri bu son uyarlamanın nasıl olduğu konusunda heyecanlandırıyor.

Bir önceki yazımız olan Deliha 2 Ne Zaman Vizyona Girecek ve Oyuncuları Kim? başlıklı makalemizde Deliha 2, Deliha 2 ne zaman vizyona giriyor ve Deliha 2 oyuncu kadrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap