1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film İncelemeleri
  3. Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi

Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi

Padmavati Filmi

            Bir Sufi şiiri olan ‘Padmavat’ üzerine inşa edilen filmde Kraliçe Padmavati, Mewar’ın Kralı Ratan Singh ile evlidir. Alaeddin Halaci, Padmavati’nin güzelliğini duymuştur ve Chittor’ a saldırı yapmaya karar vermiştir. Alaeddin Halaci Delhi Sultanı’dır. Alaeddin, Kral Singh’e Padmavati’yi kendine gösterirse savaştan vazgeçeceğini söylemiştir. Kral Singh teklifi kabul etmiş fakat Padmavati, Alaeddin’e kendini göstermemiş sadece aynadan yansımasını göstermiştir. Yalnızca aynadan yansımasını görmesine rağmen Alaeddin Kraliçeye aşık olmuştur.

maxresdefault 1 1024x576 - Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi padmavati 2017 fragman 10048162 20160 640x360 - Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi

Alaeddin Padmavati’yi almak için Kral’a savaş açmıştır. Ratan Singh bu savaşta yenik düşmüştür. Eşinin yenildiğini duyan Padmavati, Halaci’nin eline geçmemek için ateşe atlayarak hayatına son vermiştir.

Birtakım kaynaklara göre Alaeddin Halaci Türk bir sultanmış. Tarih kitaplarındaki bilgilere göre Alaeddin ve Padmavati asla karşı karşıya gelmemiş. Filmde de oyuncular Deepika ve Ranveer’in birlikte sahnesi olmamış. Fakat film, ana karakterler arasında romantik bir ilişki varmış gibi gösterilerek tarihi değiştirmekle eleştirilmiş ve aşırı tepkilere maruz kalmıştır. Yönetmenler ise bu iddiaları kabul etmemiştir.

 Padmavati Büyük Tepki Çekti

            Hindistan’ın en büyük kast gruplarından rajput üyesi olan Padmavati, Alauddin ile sahnesinin olabileceği tahmininde bulunan seyirciler tarafından büyük tepkilere görmüştür. Rajput üyesi kadınlar film gösterime girerse kendilerini yakacakları tehditinde bulunmuşlar. Filmin çekim aşamasında da birçok kere film setleri tahrip edilmiş. Filmin gösterimin iptali için bazı eyalet yönetimleri, yüksek yargıya ve başbakana başvuruda bulunmuş ve bu istekleri bazı eyaletler için reddedilmiş.Başrolde yer alan Deepika Padukone ise ölüm tehditleri almış.

Hindistan’da milliyetçi iktidar partisinin üyesi, Padmavati’nin yönetmeni ve başroldeki Padmavati’yi öldürene para armağanı vereceğini duyurmuş. Büyük tartışmalar ve güvenlik önemleri arasında gösterime giren film izler kitlede oluşturduğu tartışmalar nedeniyle büyük merak uyandırıyor.

Bir önceki yazımız olan Vizyondaki Filmler: Bordo Bereliler Afrin'de başlıklı makalemizde Bordo bereliler afrin'de, Çocuklar sana emanet ve Kayıp prenses hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap