İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema Haberleri
  3. Önerilen Western Filmleri
Trendlerdeki Yazı

Önerilen Western Filmleri

Önerilen Western Filmleri

1-The Good, the Bad and the Ugly

Türkçeye çevirisi iyi, kötü ve çirkin olan bu film western film kategorisinde diğer filmlerden  ayrılan  bir başyapıttır. Ortak bir amaca farklı şekillerde  yol almakta olan üç  kovboy  aslında kader anlamında  yolları buluşmuş 3 insandı. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin diye anılan bu  kişiler için filmin geçtiği zamanda meydana gelen  Amerikan İç Savaşı bir buluşma aracıydı. İyi ile Çirkin’in tehlikeli  ancak iyi para kazandıran ve itibara sahip olmalarına yarayan işleri zaten vardı.

Çirkin, o dönemde her yerde aranan  bir suçlu olduğu için İyi onu adaletin sağlanması için yakalayıp  önce ödülünü alıyor daha sonra ise  öldürüleceği anda  riskli bir yola  ile kurtarıp bir sonraki soyguna kadar hayatta kalmasını sağlıyordu.  Bir gün gizli ve çok büyük  hazinenin var olduğunu duyan ikilinin araları bozuldu. Birbirleri ile dalaşırken  ortaya üçüncü bir soyguncu ortaya çıktı O da Kötü adıyla anılan ve silah kullanma yeteneği iyi, askeri kişiliğe sahip bir kişiydi. Bundan sonra her şeyin başka türlü  yaşandığı zaman başladı. İyi, kötü ve çirkin film imdb’de en yüksek puanlı  western film  olarak gösterilir.

 

2-Once Upon a Time in the West

Türkçe çevirisi Bir zamanlar Batıda olarak yapılmakta olan bu film gerek kurgusuyla gerek oyunculuk yetenekleriyle adını tarihe altın harflerle kazıtmayı başarmıştır. 20. yüzyılın 3 çeyreğinde çekilen filmin hikayesi, Jill’in henüz yeni  evlendiği zengin  bir İrlandalı olan eşi Brett’e  gitmek için yolculuğa çıkmasıyla başlar. Fakat Jill’i, çiftlikte düşmanları  Frank’in adamlarının  öldürüldüğü kocasının kanlar içerisindeki cenazesi bekler.

Bundan sonra, ne olursa olsun çiftlikte yaşamaya ant içen Jill, kendisini, onu ortadan kaldırmaya  çalışan Frank ve onu Frank’ten korumaya çalışan iki kovboy arasında bulur.  Harmonica’nın da Frank’ten almak istediği  bir hesabı vardır ve mutlaka bu hesabın faturasını Frank’ten  soracaktır. İmdb’de 2. sırada öneri olarak yer alır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Önerilen Psikolojik Filmler başlıklı makalemizde Önerilen Psikolojik Filmler ve psikolojik filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap