1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Nuri Bilge Ceylan Ve Ahlat Ağacı Hakkında Detaylı Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Nuri Bilge Ceylan Ve Ahlat Ağacı Hakkında Detaylı Bilgiler

Nuri Bilge Ceylan Ve Ahlat Ağacı Hakkında Detaylı Bilgiler
1

Ünlü yönetmen, son dönemlerde yönettiği birbirinden güzel filmler sayesinde dünya çapında ün kazanmış durumda. Yabancı basın tarafından da dikkatle takip edilen yönetmen, Türk sinemasının modern dönem yönetmenleri arasında en başarılı olanlardan. Yönetmenliğinin yanında fotoğraf sanatçısı unvanı da olan başarılı sanatçı, 1995 yılında çekmiş olduğu Koza adlı filmle adından söz ettirmeyi başarmıştır.

2 yıl sonra Kasaba filmiyle de başarı yakalayan sanatçının en beğenilen filmleri 2008 yapımı Üç Maymun ve 2011 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca 2014 yılında Kış Uykusu adlı filmiyle Cannes Film Festivali’nde altın palmiye ödülüne layık görülen ünlü yönetmen, dünya çapında bir başarı yakalamıştır.

Giderek Artan Başarı

 Yönettiği dokuzuncu film olan Ahlat Ağacı filmiyle çeşitli festivallerde yarışan Nuri Bilge Ceylan her seferinde farklı yapımlara imza atmaktadır. Türk dizi ve sinemasının önemli komedi oyuncularının yer aldığı filmde mizah unsurlarını görmek mümkündür. Stand up gösterileri yaparken ünlü yönetmen tarafından keşfedilen Doğu Demirkol’un başrolünde oynadığı Ahlat Ağacı isimli film, gösterime girmek için gün sayıyor. 71. Cannes Film Festivali’nde diğer filmlerle yarışan film 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

Beğenilen filmler ve başarılı yönetmenler festival sırasında alkışlanıyor. Ünlü yönetmenin giderek artan başarısı, bütün dünya basını tarafından yakından takip edilirken, büyük bir takdir toplamakta. Eşi ve oğluyla festivale gelen ünlü yönetmenin filmi 21 filmle birlikte yarıştı. Herhangi bir ödül alamayan film eleştirmenlerin beğenisini kazandı.

Filmin Konusu

Film, aile ilişkilerini anlatmakta. Yazar olmayı düşleyen bir çocuğun yıllar sonra babasının yaşadığı yere gelmesiyle birlikte yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Hayatı boyunca yazar olmak istemiş ve yazdığı kitabı bastırmak isteyen Sinan’ın, babasının yanına dönmesiyle babasının borçlarını yüklenmesi aynı anda gerçekleşiyor. Geçmişle ilgili sorgulamalar, komedi öğeleriyle birleştirilerek seyirciye sunulmaktadır. Kısa süre sonra gösterime girecek olan film 3 saat 8 dakika sürmektedir. 1 Haziran 2018 tarihi Ahlat Ağacı vizyon tarihi olarak belirlenmiştir. Oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunan Nuri Bilge Ceylan Filmleri, kült filmler arasında yer almaktadır.

Gerçek Bir Hikayeden Esinlenilmiş

Ünlü yönetmen yaptığı açıklamalarda, doğduğu şehir olan Çanakkale’de bir baba oğulla karşılaştığını ve hikayelerinin kendisini çok etkilediğini anlatmıştır. Babanın oğluyla olan ilişkisinden ve diyaloglarından çok etkilenen yönetmen, tanıştıktan sonra baba oğulun hayatını konu alan film çekmek istediğini söylemektedir. Son filmi bu şekilde doğmuştur. Daha komik unsurların eklendiği film, yönetmenin daha önceki filmlerinden daha farklı bir yapıya sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Tv'de Yayınlanan En Güzel Hint Filmleri başlıklı makalemizde Hint filmleri, Tv de yayılanan Hint filmleri ve Tvdeki Hint filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap