1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler
Trendlerdeki Yazı

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Hepimizin izlemediği ve aslında mutlaka izlemesi gereken filmler vardır. Film zevki, kişiden kişiye göre değişse de IMDB puanı yüksek filmler herkesin ilk tercihi olmaktadır.

 The Pianist (2002)-Roman POLANSKİ

            IMDB’si 8,5 olan ve üç Oskar kazanmış olan film 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir filmdir. Film dram konusunu işlemektedir. Polonya’lı ünlü piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlatan kitaptan sinemaya uyarlanmış olan bu film, Nazi işgali sırasında Polonya’da yaşamanın imkânsız olduğu dönemde, esir kampına gitmekten kurtularak kenar mahallelerinde yaşamayan ünlü piyanist Varşova’nın hayat mücadelesini ele alır.

 The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli-1994) Frak Darabont

            IMDB’si 9,3 olan bu film genç ve başarılı olan bir bankacı olan Andy Dufresne’nin hayatını ele alır. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle yargılanır ve müebbet hapis cezası alır. Hapishanede dayak, işkence, tecavüz ver her türlü kötü durum yaşanmakta olmasına rağmen Andy hayata bağlı ve her zaman iyimserdir. Andy’nin bu tutumunu fark edenler bu durumdan etkilenirler. Andy’nin umutlu bakış açısıyla tüm mahkûmlara parmaklıklar arasında olsalar bile özgür bir yaşam yaşayabileceklerine inandırır. Red, Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaştır.

 Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar-Her Çocuk Özeldir 2007)- Aamir Khan

            Ishaan, harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuk ve ailesi dahil tüm çevresi tarafından tembel bir gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verilir. Derslerinde başarısız, yaptığı işlerde tutarsız, yazı yazmayı ve okumayı 3. Sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir. Bu başarısızlığı nedeniyle içine kapanık ve karamsar bir çocuk haline gelmiştir. Mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmak olduğuna inandır. Ne kadar annesinin ilgisi olmasına rağmen fakat babasının katı davranışları Ishaan’ın zihinsel olarak gidiş gelişler yaşamasına neden olur. Her şeyden tamamıyla ümidi keserken okulda tanıştığı resim öğretmeni Ishaan’ın tüm dünyasını değiştirir. Bu filmin IMDB’si 8,5’dir.

Bir önceki yazımız olan Fiyaskoyla Sonuçlanan Korku Filmleri başlıklı makalemizde Başarısız olmuş korku filmleri, Fiyasko korku filmleri ve korku filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap