1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler (1996-2001)
Trendlerdeki Yazı

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler (1996-2001)

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler (1996-2001)

Sinemaseverler için derlediğimiz bu listede mutlaka izlemeniz gereken ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar almış filmleri derledik.

Donnie Darko (Richard Kelly, 2001)

Başrolünde ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal’ı izlediğimiz bu psikolojik film gösterime girdiği ilk sene oldukça geniş bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Şaşırtıcı sonu ile ilgileri toplamayı başarmıştır.

Spirited Away (Hayao Miyazaki ve Kirk Wise, 2001)

Anime tarzında çekilmiş bu aile filmi Hayao Miyazaki’nin en iyi yapıtlarından biri olarak görülmektedir.

12 Angry Men (Sidney Lumet, 1957)

Tüm dünyada geniş izleyici kitlesi yakalayan 12 Angry Men, bir mahkeme jüri üyesinin hukuksal açıdan haklı haksız arayışını yansıtan bir film olma özelliğini taşımaktadır.

One Flew Over the Cockoo’s Nest (Milos Forman, 1975)

Jack Nicholson’ın en çok ses getiren filmlerinden biri olan ve dilimize Guguk Kuşu olarak çevirilen bu film dünya çapında büyük ilgi görmüştür. Film, akıl hastanesinde bulunan hastaların dünyasında geçmekte doktor ve hasta ilişkisinin zorluklarından bahsetmektedir.

Sunset Blvd. (Billy Wilder, 1950)

Eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan ve izlenecek filmler listenizde olmaya aday, bir film noir (kara film) örneği olan bu film döneminin sinema sektörünü konu alan psikolojik bir gerilimdir.

The Shining (Stanley Kubrick, 1980)

Stanley Kubrick’in Stephen King uyarlaması olan ve çok ses getiren bu filminde yalnızlık ve soyutlanmanın insan psikolojisine etkilerini görmekteyiz.

American Beauty (Sam Mendes,1999)

Kevin Spacey’nin en çok ses getiren filmi olan American Beauty döneminin fazla gişe yapmış filmlerinden biri olma özelliğini taşır.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Michel Gondry, 2004)

Jim Carrey ve Kate Winslet’i bir araya getiren bu film gösterime girdiğinden beri film listelerinde üst sıralarda yer almaktadır.

2001 A Space Odyssey (Stanley KUbrick, 1968)

Kubrick’in en beyin yakan filmlerinden biri olarak görülen ve üzerine yazılmış pek çok makale bulunan bu bilim kurgu günümüzde hala ilgi gören filmler arasındadır.

The Elephant Man (David Lynch, 1980)

Başrollerini Anthony Hopkins ve John Hurt’ün paylaştığı en beğenilen David Lynch filmlerinden biridir.

Trainspotting (Danny Boyle, 1996)

Irvine Welsh’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin ikincisi de büyük ilgi görmüştür.

Bir önceki yazımız olan Hafızalardan Silinmeyen Film Karakterleri başlıklı makalemizde En iyi film karakterleri, Film karakterleri ve Unutulmaz film karakterleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap