1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Kovboy Filmleri Nasıl Çekilir?
Trendlerdeki Yazı

Kovboy Filmleri Nasıl Çekilir?

Kovboy Filmleri Nasıl Çekilir?
8

Film denediğinde akla ilk gelen pazar günlerinin vazgeçilmezi kovboy filmleri geliyor. Babadan oğula hatta onun oğluna geçen bu serüven uzun zamandır süre gelen bir uygulama hatta artık gelenek haline gelmiştir.

  Mekan:

            Kovboy filmi denince akla doğal olarak nasıl çekildiği, mekanların nasıl oluşturulduğu akla geliyor. Günümüz filmlerinde bol efektle süslenen filmlerin yanı sıra bu filmler için küçük Amerikan kasabaları kurulmuştur. Aynı zamanda oyuncuların giysilerine dikkat edilirse büyük bir emek görülür. Bu kasabalar kurulumu için genelde terk edilmiş yerler veya küçük yerleşim yerleri seçilmiştir.

Filmlerde bir başka dikkat çeken nokta yerleşim yerlerinin büyük kanyonlarda çekilmiş olmasıdır. Bunun nedeni filmlerin konusunu barındıran Kızılderili ve tipik kanun adamı çatışmasıdır. Filmlerde Kızılderililer şehirlerde değil kanyonlarda, hukuku reddeden, şehirden uzak ve şehir yaşamına katılmayan insanlar olarak resmedilmiştir. Bunun için Amerikan sineması vahşi yaşamla iç içe geçmiş yerlere şehirler kurmuştur.

for a few dollars more 61019 1920x1200 640x360 - Kovboy Filmleri Nasıl Çekilir?

 Karakterler:

            Filmlerin oyuncularında film için önemlidir. Kavruk tenli insanlar Kızılderili olarak görüyoruz. Beyaz tenli, şehirli adamlar ise Amerikan. Kıyafetler önemle seçilmiştir. O zamanı yansıtacak kıyafetler kullanılmıştır. Kasaba insanının yaşamı küçük kasaba içerisinde eğlenilen bar, kanun adamı şerif, küçük bir banka olarak çizilmiş. Küçük bir Amerika resmedilmiştir.

 Kamera Açısı:

             Bu mekanlardaki sahnelere dikkat edildiğinde geniş açı kullanılmaktadır. Filmin büyük kısmında özellikle oluşturulan kasabada geçen sahnelere dikkat edildiğinde çoğu geniş açıyla çekilmiştir. Bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir; kast bütündür, şehir kurulurken, insanı, kıyafetleri bütün bir şekilde oluşturulmuştur. Kameranın açısı geniş olması film için sıkıntı oluşturmamaktadır.

Aksiyon sahnelerine gelindiğinde bu durum tam tersine dönmektedir. Oyuncuların mimikleri, hareketleri yakın çekim şeklinde gösterilmektedir; bu filmlerde çok fazla görsel efekt kullanılmadığından kaynaklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Padmavati Filmi Konusu Ve İncelemesi başlıklı makalemizde Padmavati, Padmavati incelemesi ve Padmavati konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap