İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Korku Filmleri Nasıl Çekilir?

Korku Filmleri Nasıl Çekilir?

Korku Filmleri Nasıl Çekilir?

Korku Filmi Nasıl Çekilir?

Korku filmlerinin en büyük tamamlayıcısı ses ve görüntü efektleridir. Herkesin bildiği bir müzik tipi vardır her korku filminde bulunan ‘korku müziği’ en heyecanlı sahnelerde kullanılır ve seyircinin sahneye en odaklandığı noktada bol gürültülü bol kanlı bir sahneyle film kaldığı yerden devam eder. Çığlık seslerinin de korku filmlerinde önemli bir yeri olduğunu belirtmek gerekir. Aniden çıkan hayaletler katiller ya da diğer korku filmleri ögeleri izleyicinin kalp atışını hızlandırarak filmin içine çeker. Ses ve görüntü efektleri korku filmleri için o kadar önemlidir ki; korku filmleri sessiz izlendiği zaman birçok kişi tarafından komik bulunmaktadır.

Kan Donduran Sahneler

Kan donduran sahnelerinin bir diğer bütünleyicisi ise makyaj ve sahne dekorlarıdır. Geceleri birçok kişinin rüyasına giren akıllara kazınan korku karakterleri sadece profesyonellerin elinden çıkan makyajdan ibarettir. Ürkütücü makyaj tamamlandıktan sonra o karakteri iyi dekore edilmiş bir sahneyle bütünleştirmek lazım ki komik bir durum ortaya çıkmasın. Korku filmlerinde konuya bağlı olarak genellikle bol dumanlı ya da kanlı sahneler kullanılmaktadır. Bunların yanında teknolojinin korku filmleri üzerindeki etkisi yok sayılamayacak kadar önemlidir. İlk çekilen korku filminden günümüze kadar ki filmlerin incelendiği zaman teknolojinin de etkisiyle filmlerde kullanılan efektlerin günden güne iyileştiği görülmektedir.

İzleyiciyi Psikolojik Olarak Gererek Filmi Yaşatmak

Senaryo yazılırken ise genellikle toplumun en çok korktuğu konular üzerinde durulur ki izleyenler anlık korktuğu kadar filmden çıktıktan sonra da etkilensin. Efektlerle insanları film anında korkutmak dışında psikolojik olarak gererek korkutmak da korku filmi sektörü için önemli bir etkendir. Genellikle dini ritüeller ya da hayaletler korku filmlerinin vazgeçilmez öğelerindendir. Karanlık sahneler bol kullanılır çünkü insanlar bilinmezlikten ve göremediklerinde daha çok korkarlar.

 

Bir önceki yazımız olan Börü Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Oyuncu Kadrosu Ve İncelemesi başlıklı makalemizde Börü, Börü dizisi ve Börü dizisi konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap