1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Korku Filmindeki Efektler Nasıl Yapılır?

Korku Filmindeki Efektler Nasıl Yapılır?

Korku Filmindeki Efektler Nasıl Yapılır?

Korku filmleri seyircileri korkudan yerlerinden sıçratacak derecede etkili olabilmek için efektlerden büyük yardım alır. Bu efektler sayesinde korkunç yaratıklar ekranları kaplamakta, kurbanlar kan gölü içinde kolları bacakları dağılmış şekilde yatabilmektedir.

Sinemada kullanılan pek çok unsur gibi, efektler de zamanla gelişmiş, bir dönem kullanılan teknikler tam olarak kullanımdan çıkmasa bile gittikçe azalmıştır. Özellikle CGI’ın (Computer-generated imagery) keşfinden sonra muazzam derecede gelişmiş efektler filmlerin bir parçası olmuştur.

 

 CGI (Bilgisayarla Üretilen Görseller)

Terminatör 2 filminde ilk kez öne çıkan CGI teknolojisi efekt anlayışını tamamen değiştirmiştir. CGI açılımından belli olduğu üzere bilgisayar kullanılarak film efektlerini oluşturan bir teknolojidir. CGI teknolojisiyle var olmayan mimarı yapılar ortaya çıkarılabilmekte, sıfırdan kıyafet oluşturulabilmekte, sanal dünyalar yapılabilmektedir. Korku filmlerindeki birçok devasa yaratık CGI sayesinde var olmuştur.

 

 Görsel Efektler (SFX ya da FX)

Görsel efektler mekanik ve optikal efektler olmak üzere ikiye ayrılır. Mekanik efektler daha çok elle yapılan efektleri içermektedir. Mesela yağmur, rüzgar, sis gibi atmosferik efektler bu kategoriye girmektedir. Birçok korku filminde sis kullanımı oldukça ön plana çıkmaktadır. Özellikle 1980’li yılların korku filmlerinde ise prostetik makyaj, kukla ve animatronik denilen robotik parçalarla yapılan efektler kullanılıyordu.

Prostetik makyaj sayesinde zombilerin suratları bu kadar ölü görünebilmektedir. Bu üç efektin birleşimi sayesinde korku sinemasına damgasını vuran filmler çekilmiş ve bu teknolojiler hala kullanılmaya devam edilmektedir. Efekt olarak minyatür kullanımı ve yaratık kostümü giyilerek yapılan “Godzilla” gibi sayısız film bulunmaktadır. Optikal efektler ya da fotoğrafik efektler ise film karelerinin fotoğrafik olarak yaratılmasıyla alakalıdır.

 

 CGI ve Mekanik Efektler

Son dönemde uygulamalı olarak yapılan mekanik efektler CGI’dan sonra arka planda kalsa da CGI ve mekanik efektler bir arada kullanılarak korku filmleri daha kaliteli ve görsel açıdan daha doyurucu bir hale gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan 90. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu başlıklı makalemizde oscar ödülleri, oscar ödülleri izle ve oscarı kimler kazandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap