1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Kemal Sunal Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal Kimdir?

            Türk sinema ve film tarihimizin en değerli oyuncuları arasında yer alan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Doğum yeri İstanbul olmasına rağmen aslen Malatyalı olarak bilinmektedir. Kemal Sunal’ın annesinin ismi Saime, babasının ismi ise Mustafa’dır. Kemal Sunal, 3 çocuklu bir ailenin en büyük ferdi konumundadır.

 Kemal Sunal’ın Okul Hayatı

            Okul yaşamına Mimar Sinan İlkokulunda başlamıştır. İlkokuldan sonra ise Vefa Lisesi’nde eğitim-öğretimine devam etmiştir. Lise yıllarında ailesinin maddi açıdan sıkıntılar çekmesi üzerine derslerine daha fazla ağırlık vererek doğup büyümüş olduğu İstanbul’da bir üniversite kazanma hayali vardı. Nitekim bu hayalini de Marmara Üniversitesi’ni kazanarak gerçeğe dönüştürmüş oldu.

            Marmara Üniversitesi’nde yer alan İletişim Fakültesi’nin Radyo, TV ve Sinema bölümünü okudu. Oldukça fazla emek vererek kazandığı okulunu 12 Eylül dönemlerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeni ile tamamlayamayarak bırakmak zorunda kaldı.

 Kemal Sunal’ın Sanat Hayatı

5825945bc03c0e1528e3adcb - Kemal Sunal Kimdir?

            Lise son sınıfta okurken o dönemin felsefe hocası sayesinde Müşfik Kenter ile tanışma şansı yakaladı. Bu şansını oldukça etkili ve iyi kullanan Kemal Sunal, sanat hayatına da atılımını gerçekleştirmiş oldu. Öncelikle tiyatro sahnelerinde eğitim alan ve oyunlar sergileyen Kemal Sunal, Tatlı Dillim adındaki film sayesinde sinema sektörüne resmi olarak giriş yapmıştır.

            Sergilemiş olduğu tiyatro oyunları haricinde toplamda 82 tane sinema filminde görev almıştır. Görev aldığı her filmde yeteneklerini seyirciye geçirmeyi de oldukça iyi başarmıştır. Bu sayede hem kendinde hem de oynamış olduğu filmlerin kalitesinde de artış gözle görülür bir şekilde görülmektedir. Durum böyle olunca da Türkiye’nin dikkat ve hayranlıkla takip ettiği oyuncular arasında kendine yer bulmuştur.

            Uçak fobisinin olduğu bilinen Kemal Sunal, Balalayka filminin çekimlerini gerçekleştirmek için Trabzon’a gidişi sırasında uçakta kalp krizi geçirerek 3 Temmuz 2000 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Koruyucu Konusu ve Oyuncu Kadrosu (Netflix) başlıklı makalemizde Koruyucu dizisi, netflix ve Netflix Türk Dizisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap