İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Kadir İnanır Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Kimdir?

Çocukluğu ve Gençlik Yılları

1949 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde Mehmet İnanır ile Rukiye İnanır’ın oğlu olarak dünyaya gelen Kadir İnanır, kalabalık bir ailenin son çocuğudur. İlk ve ortaokul öğrenimini Fatsa’da tamamlayan Kadir İnanır, daha sonra yatılı olarak İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ne yazılmış, ardından da Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nin Radyo Televizyon bölümünden mezun olmuştur.

Sinema Kariyerinin İlk Yılları

1969 yılında katıldığı bir yarışmada birinci olan İnanır, daha sonra çeşitli fotoromanlarda boy göstermiş, ardından da sinemaya geçiş yapmıştır İlk filmi olan “Son Yedi Adım Sonra”nın ardından, çok geçmeden başrollerde oynamaya başlamıştır. Toplamda 182 sinema filminde rol alan ve ayrıca 7 televizyon dizisinde oynayan İnanır’ın, en uzun soluklu rol aldığı dizi ise “Marziye” adlı yapım olmuştur.

kadir inanir 2 - Kadir İnanır Kimdir?
Ödüllerle Dolu Bir Kariyer!

1973 yılında “Utanç” filmi ile en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Kadir İnanır, daha sonra 1985 yapımı “Yılanların Öcü” filmi ile 23. Antalya Film Şenliği dahilinde en iyi erkek oyuncu ödülüne sahip olmuştur. 1990’da “Medcezir Manzaraları” filminde oynayan oyuncu, bu filmde gösterdiği başarılı performanstan ötürü, 3. Ankara Film Şenliği dahilinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kucaklamıştır.
kadir inanir 1 - Kadir İnanır Kimdir?Sinemada Son Yıllar

2000 yılında Sinan Çetin’in yönetmenliğini üstlendiği “Komiser Şekspir” adlı yapımda yer alan İnanır 2003 yılında ise 24 yıl aradan sonra ilk defa “Gönderilmemiş Mektuplar” adlı filmle, Türkan Şoray ile yeniden oynama fırsatı bulmuştur. Uzun yıllar boyunca birbirlerine yakıştırılan bu ikili filmde de büyük ilgi toplamışlardır. Ünlü sanatçı son olarak 2005 yapımı olan “Sinema Bir Mucizedir” adlı filmde rol almış, daha sonraları ise reklam filmlerinde oynayarak izleyici karşısına çıkmaya devam etmiştir.

Bir Taciz Davası!

Kadir İnanır’a 2000 yılında “Derman bey” dizi çekimleri sırasında rol arkadaşlarından Buket Saygı’ya gönderdiği iddia edilen SMS’ler sebebiyle taciz suçlamasından dava açılmıştır. İnanır bu SMS’lerin motivasyon amacıyla gönderildiğini belirtmesine rağmen 2003 yılında 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmış, mahkemede sergilediği iyi halden ötürü bu ceza, para cezasına çevrilmiş ve ertelenmiştir.

Bonus: Kadir İnanır Replikleri 

Bir önceki yazımız olan Önerilen Savaş Filmleri başlıklı makalemizde Önerilen Savaş Filmleri ve Savaş Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap