1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. İsmini Sadece Kaliteli Filmlerde Gördüğümüz Oyuncular
Trendlerdeki Yazı

İsmini Sadece Kaliteli Filmlerde Gördüğümüz Oyuncular

İsmini Sadece Kaliteli Filmlerde Gördüğümüz Oyuncular

Bir asırı geçmiş tarihiyle dünyanın saygı duyulan ve sayılı sinemalarından sayılan Türk sineması, özellikle 2000’ler sonrası çok kaliteli yapımlara imza atmıştır. Tüm Dünya’da önemli ödüller alan ve isimlerinden sıkça söz ettiren birçok Türk yönetmen başarılarını günümüzde de katlayarak üretime devam etmektedirler. Özellikle son dönemde yaptıkları filmlerle büyük takdir toplayan Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Derviş Zaim, Çağan Irmak, Fatih Akın gibi birçok yönetmen Türk Sineması’nın yükselişinde pay sahibi olmuşlardır.

            Bu kadar kaliteli işlerin üretilmesinde yönetmenler kadar kuşkusuz oyuncuların da çok büyük katkısı olmaktadır. Birçok karaktere hayat vererek seyircinin karşısına sunan bu hayat sihirbazları işlerinin ne kadar zor olduğuna aldırmaksızın kamera önünde harikalar yaratmaktadır. Üretimin çok fazla olması oyunculuk mesleğini cazip hale getirmektedir. Dizi film sektöründe de dünyanın önde gelen ülkelerinden olan ülkemizde seyirci hemen her gün yeni bir oyuncuyla tanışmaktadır.

            Eğitimli ve alaylı olarak kategorize edebileceğimiz oyuncular birçok farklı projede karşımıza bambaşka karakterler olarak çıkmaktır. Bu yazıda sizlere Türkiye’de sadece kaliteli filmler ile seyirciye misafir olan oyuncuları tanıtacağız.

 İşte kadrosunda onların olması filmin kaliteli olduğuna işaret eden 5 usta oyuncu ;

 Taner Birsel

            İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun emektar oyuncularından olanmış Taner Birsel gişe filmleri ve popüler dizilerde pek rastlayamayacağınız ama oynadığı kaliteli filmlerde oyunculuğunu konuşturan bir ustadır. Yurtdışında ödüller alan birçok filmin kadrosunda yer alan usta oyuncu sanat filmlerinin aranan yüzü olmayı başarmıştır.

 Devrim Arabaları, Kaç Para Kaç, Bir Zamanlar Anadolu’da gibi ödüllü filmlerin yanı sıra son olarak büyük gişe başarısı sağlayan ve Türkiye’nin Oscar adayı olan “Ayla” filminde de rol almıştır.

 Ercan Kesal

            Aslında bir Tıp doktoru olan Ercan Kesal, Türkiye’nin en önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın yapımlı “Uzak” filmiyle başladığı oyunculuk kariyerinde birçok kaliteli yapımda seyircinin karşısına çıkmıştır. Bir Zamanlar Anadolu’da, Vavien, Küf, Hükümet Kadın 1-2 gibi yapımların kadrosunda yer almıştır. Türk seyircisinin kendisini yakından tanımasına vesile olan “Çukur” dizisinin başarıya ulaşmasında canlandırdığı ‘İdris Koçavalı’ karakteriyle büyük pay sahibi olmuştur.

 Yılmaz Erdoğan

            İsmini daha çok ‘Bir Demet Tiyatro’ oyunundaki ‘Mükremin’ karakteriyle duyuran başarılı oyuncu afişinde yer aldığı filmin kaliteli olacağının garantisi gibidir. Yönetmenlik yaptığı filmlerle bu alanda da başarılı olduğunu ispatlayan Erdoğan , ‘Son Umut’ isimli Avusturya yapımı bir filmin kadrosunda da yer alarak ismini yurt dışında da duyurmuştur. Ekşi Elmalar, Vizontele, Organize İşler, Kelebeğin Rüyası filmlerinden bazılarıdır.

 Ali Düşenkalkar

            Almanya’da düzenlenen Nürnberg Film Festivali’de en iyi oyuncu ödülünü kazandığı Reha Erdem’in ‘Korkuyorum Anne’ filminde ki muhteşem performansıyla hatırlanacak olan Ali Düşenkalkar bir filmin kadrosundaysa o film kaliteli olmak mecburiyetindedir. Usta oyuncu farklı karakterli öylesine güzel canlandırıyor ki bu listeye girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

 Nursel Köse

            Aslen Malatyalı olan başarılı oyuncu 17 yaşında eğitimi için Almanya’ya yerleşmiştir. Burada aldığı eğitimlerin ardından rol aldığı filmlerle birçok ödüle layık görülmüştür. Almanya’nın Oscar adayı olarak gösterdiği Fatih Akın imzalı “Yaşamın Kıyısında” filmindeki rolüyle kariyerinin zirvesini yaşamıştır. Kadrosunda yer aldığı her filmin kalitesini arttırmayı başaran tecrübeli oyuncu, şimdilerde ‘Avlu’ dizisinde canlandırdığı karakterle adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenen Ve Önerdiğimiz HollyWood Filmleri başlıklı makalemizde en çok izlenen HollyWood Filmleri, Hollywood ve HollyWood Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap