1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film İncelemeleri
  3. İnception Filmi İncelemesi Ve Konusu

İnception Filmi İncelemesi Ve Konusu

İnception Filmi İncelemesi Ve Konusu

Bilinçaltında farklı bir dünya, farklı yapıda bir düşünce sistemi hakimdir. Bu dünyada, düşünce sisteminde; yapımızda istemesek bile bulundurduğumuz ilkeler ve alışkanlıklar mevcuttur. Herhangi bir kimse günlük hayatta dikkatli bir şekilde bakmasa bile, gördüğü “x” tabelasını, uyuduğu zaman rüyasında görür ve bu onun için derin anlamlar ifade eder. “Başlangıç” adlı yapımda da bu tema ekseni etrafında bir kurgu söz konusudur.

Yapımda var olan karakterler, içinde bulundukları durumun “doğal” olduğunu ve normal yaşantılarına devam ettiklerini zannettikleri halde aslında bir rüyanın içindedirler. Aralarında yalnızca “bilinçli” olarak rüyalara dahil olan kişi Cobb’tur. İnsan zihninin sınırlarına hitap eden bu film, alanında (bilinçaltı konusunda) rüya motifini belirli bir senteze uğratan nadir yapımlardandır.

inception explained e1450725465285 - İnception Filmi İncelemesi Ve Konusu

 Rüya İçinde Rüya Paradoksu

   Yapımda; zaman kavramına ve mekanda gerçekleşecek olaylara bağlı olarak “rüya içinde rüya” paradoksu işlenir. Bu duruma göre, rüyanın içine girdiğimiz anda, rüya zaman dilimine göre geçen beş saniye, aslında gerçekte yaşanan beş saate eşittir. Yapımda anlatılmak istenen yarı bilimsel-yarı fantastik olan bu olguda, zamanın başka bir boyutta (uykuda) bükülmesi ve farklı şekilde akması işlenir.

 Olağanüstülükler

Zamana dayalı farklı olguların işlenmesinin yanı sıra, mekana dayalı da bilinçaltımızda oluşabilecek olağanüstülükler işlenir. Örneğin yapımın bir sahnesinde Cobb, Ariadne’yi “bilinçaltında bir rüya seyahatine” çıkardığı zaman, bulundukları mekan eğrilir, yer gerçekte imkansız olmasına rağmen bükülür ve eğimli bir hal alır. Bu ve buna benzer olgular gerçekten de rüyalarımızda gerçekleşen veya da gerçekleşmesi mümkün olan olaylardan meydana gelir.

 Bilinçaltındaki Tuhaflıkların Ana Sebebi ve Başlangıç Yapımının Buna Vurgusu

Gördüğümüz her cisim, yaşadığımız her olay, duyduğumuz her ses ve kokladığımız tüm kokular beynimizde birer kod olarak saklanır. Zamanı geldiğinde o olgulardan herhangi birini tekrar yaşadığımızda o kodlar harekete geçer ve anılar zihnimizde depreşir. Bunun neticesi olarak bizler o an, eskiden olguyu yaşadığımız andaki hisleri ve düşünceleri benimseriz ve buna göre hareket ederiz. Inception yapımında da belli totemlerle bu gibi olguların bilinçaltındaki yansıması ve bunun insan hareketlerine, olaylarına tezahürü vurgulanır.

Bir önceki yazımız olan Zamanın Sınırında Filmi Konusu ve Oyuncuları başlıklı makalemizde Zamanın Sınırında filmi incelemesi, Zamanın Sınırında izle ve Zamanın Sınırında Konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap