1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film İncelemeleri
  3. Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (Film-İnceleme)
Trendlerdeki Yazı

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (Film-İnceleme)

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (Film-İnceleme)

Bilmeliyiz ki, her canlının dünyaya gelişinin bir sebebi ve tüm bu sebeplerinde bir hikâyesi vardır. Kimi kendi hikâyesinin bile farkında değilken, kiminin hikâyesi herkes tarafından bilinir. Bunlardan bir tanesi ise şüphesiz ki, 1924 yılında Japonya’nın Shibuya kentinde yazılmaya başlayan Hachiko efsanesidir.

Adı, Japoncada ‘’sekiz tane’’ anlamına gelen Odate doğumlu Hachiko, Akita cinsi bir köpektir. Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Dr. Hidesabura Ueno, onu henüz bir bebek iken sahiplenir ve ölümün bile sona erdiremeyeceği dostluğun ilk temelini de aslında böylece atmış olur. Profesör, görev yaptığı üniversiteye gitmek için her gün tren yolculuğu yapmak zorundadır. Hachiko, her sabah evden istasyona kadar sevgili dostuna eşlik eder ve daha sonra geldiği gibi tekrar evine döner.

Akşam olduğunda ise, gelmesine yakın bir saatte tekrar istasyona gider ve kendine belirlediği yerde profesör gelene kadar öylece bekler. İki dostun bir yıl boyunca birlikte sürdürdüğü bu alışkanlık, ne yazık ki bir akşam profesörün geri dönmemesi üzerine ebedi bir bekleyişe döner. Günler, haftalar, aylar hatta seneler geçer ama Hachiko, ölen dostunun geri dönmesini beklemekten bir an olsun vazgeçmez. Dokuz yıl boyunca aynı yerde, aynı saatte istasyonun kapısından çıkıp gelmesini bekler. Tüm ömrünü adadığı bu bekleyiş, onca yıl sonunda yine aynı yerde son bulur çünkü Hachiko’nun, hikâyesini sonlandırarak onu bir efsaneye çevirme zamanı gelmiştir artık…

Sadık dost Hachiko’nun, Shibuya İstasyonu’nun önüne bronz bir heykeli yapılır. Hatta yapılan bu heykel, Japonya’nın savaşta olması nedeniyleve her tür metale ihtiyaç duyulduğundan, eritilerek feda edilir. Daha sonra ise, halkın verdiği değer sayesinde bir yenisi daha dikilir ve hatta sevgililerin en uğrak yerlerinden biri haline gelir. Günümüzde, ölüm yıldönümü olarak geçen her 8 Mart’ta, hala birçok insana ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Mumyalanmış naaşı ise Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi’nde hala sergilenmektedir.

Hikâyesi, ölümünden yıllar sonra, önce 1987 yılında Japon yapımı bir filme, daha sonra ise başrollerinde Richard Gere ve Joan Ellen’ın yer aldığı 2009 Amerikan yapımı başka bir filme uyarlandı.

2009 yapımı, Hachiko: Bir Köpeğin Hikâyesi, bir buçuk saat boyunca yalnızca insan bakışı göstermekten ziyade biraz da olsun Hachi’nin siyah beyaz ama aslında bir o kadar da renkli görüşünü izleyiciyle paylaşarak, tüm bu serüveni en ince detaylarıyla birlikte tekrar yaşatmış. Biraz karıştırmak gerekirse eğer o tozlu yaprakları; filmin orada çekilmiş olmasından ötürü, Hachi’nin Japonya’dan Amerika’ya gönderilmesiyle başlıyor her şey. Bir tren istasyonunda yolunu kaybeden minik dostumuz, ona harita olacak ebedi dostu Profesör Parker Wilson’la da tam olarak burada tanışıyor ve belki de pusula ilk defa doğruyu bu denli net gösteriyor. Onu, belki de kaderin bin bir türlü oyunu sayesinde bir şekilde eve götürmek zorunda hisseden profesör, tüm engellere rağmen, bu sürprizin evin yeni bir bireyi haline gelmesini sağlıyor ve henüz bir bebek olan Hachi de ona yardımcı olarak, yeni hayatını, gerçek evi olarak gördüğü profesör sayesinde kendi özünden şaşmadan, uyum içinde karşılıyor.

İşe gitmek için her gün tren istasyonunu kullanan profesöre yolda eşlik ediyor, dönüşlerinde ise aynı saatte karşılamaya geliyor. Bir sabah yine yolculadığı halde akşam geri dönmediğini fark ettiğinde ise, ebedi bekleyişinin ilk basamağını da böylece tırmanmış oluyor. Hachi, dostuna olan minnet ve sevgisini onu yıllarca aynı yerde bekleyerek en özel şekilde gösteriyor.

Gel gelelim lafın özü şu ki aslında, gerçek sevgi bağına şahitlik etmek isteyen her insanın izlemesi gerektiğine inandığım Hachiko, henüz izlemediyseniz listenizin ilk sırasına aday olmaya hazır bile. Kim bilir, belki Hachi sizin de kahramanınız olur?

Bir önceki yazımız olan En Popüler Ve Sevilen Blu-Ray Filmleri başlıklı makalemizde Bluray, Bluray dizileri ve Bluray filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap