1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Gerçek Hayattan Uyarlanan En iyi 10 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan En iyi 10 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan En iyi 10 Film

Çoğumuzun içinde bulunduğumuz hayattan biraz olsun kopmak, başka hayatlara yelken açmak, gülmek, eğlenmek, yeri geldiğinde ise ağlamak için seçtiği çeşitli yollardan biridir film izlemek. Üstüne üslük bir de gerçek hayattan uyarlanmışsa işler daha da ilgi çekici olabiliyor. Kimi zaman bizi cesaretlendiren kimi zaman yol gösteren bazen şaşırtan örnek alınması gereken bu türün en iyi filmlerinden oluşturduğumuz bir derlemeyi sizlere sunuyoruz.

10. Patch Adams (IMDb: 6,7)

Pacth Adams intihar eğilimi dolayısıyla akıl hastanesine yatırılmıştır. Orada yaşadığı deneyimlerden sonra tıp fakültesine girer. Hastalarıyla eğlenceli yollarla ilgilenen Patch Adams hakkında yapılan olumsuz yorumlara karşın yolundan dönmez ve insanlara umut ışığı olmaya devam eder.

9.Sybil (IMDb: 7,1)

Genç bir kadının küçük yaşta geçirdiği travmalar sonucunda ortaya çıkan çoklu kişilik bozukluğunu anlatmaktadır. Hikayenin dikkat çekici yanı ise Sybil’in 16 ayrı kişiliği bulunduğunu öne sürmesidir. Bu kişilerden ikisi erkek ve biri bebektir.

8.Monster (IMDb: 7,3)

Amerika’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos annesi tarafından terk edilip büyükannesi tarafından evlatlık edinilen küçük bir çocuktur. Bununla kalmayıp tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. Zor bir çocukluk geçiren Wournos 14 yaşında hamile kalmış sonrasında ise okulunu bırakıp oto yol fahişeliği yaparak para kazanmaya başlamıştır.

7. Frida (IMDb :7,4)

Film özellikle son yıllarda gerek harikulade eserleri gerek hayatı ve aşk yaşamıyla oldukça dikkat çeken dünyaca ünlü Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo’nun hayatını konu alır.

6.October Sky (1999) | IMDb: 7,8

Erkek çocukların babaları gibi madenci olmasının istendiği bir yerleşim yerinde, ailesinin onlar için önceden kurguladığı geleceği reddeden ve kendi hayalleri peşinde koşmak isteyen bir gencin hikâyesini anlatıyor.

5.The Pursuit of Happyness (IMDb: 8,0)

Chris Gardner genç bir girişimcidi. Yaptığı yanlış bir yatırımla dibi gören Gardner önce terk edilmiş ve daha sonrasında da oğluyla birlikte birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Ancak hiçbir zaman pes etmemiş ve mücadele etmeye devam etmiştir. Tüm bu çabaları sonucunda örnek bir girişimci haline gelen Chris Gardner kesinlikle izlenmeye değer bir hayat hikâyesine sahip.

4.Gandhi (1982) | IMDb: 8,1

1900’lü yılların başında İngiliz sömürüsünü tüm iliklerinde hisseden Hindistan, özgürlük kavramının hissettirdiklerini günden güne yitirmektedir. Tam da bu dönemde ortaya çıkan Mahatma Gandhi, epik bir tarih yazarak tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olacaktır. Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar kazanan film pekçok nedenden ötürü insanlar üzerindeki etkisini asla hiçbir zaman kaybetmeyecek, destansı bir yapıttır.

3.Into the Wild (IMDb Puanı: 8,1)

Rahat ve konforlu olan yaşamını terk edip kendine ve belki de kalabalığın gürültünün içerisinde yitip giden insanlığa karşı en büyük meydan okumasını gerçekleştiren Christopher McCandless adındaki gencin çıktığı uzun yolculuğu konu alır.

2.Temple Grandin (IMDb: 8,4)

4 yaşına kadar konuşamayan, bu nedenle ailesi ve etrafındaki diğer insanların yanlış değerlendirmede bulunduğu doktorların akıl hastanesine yatırılmasını ön gördüğü, ancak zekâsı oldukça yüksek ve aslında oldukça da güçlü bir insan olan otizmli Temple Grandin‘in Colorado State Üniversitesi‘ndeki başarılı ilerleyişini ve hayvanları konu edinen tezini anlatıyor.

1.The Pianist (IMDb: 8,5)

Film II. Dünya Savaş’ı sırasında yaşanan trajediyi genç bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman üzerinden ortaya koyar. Oldukça çarpıcı sahnelere sahip olan film Yahudi soykırımının en etkili anlatıldığı filmlerden biridir.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenen Sanatsal Değerli Filmler başlıklı makalemizde En iyi sanatsal filmler, Sanat filmleri ve Sanatsal filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap