1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler
Trendlerdeki Yazı

Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler

Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler

Holywood film sektörünün üretmiş olduğu filmler oldukça yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir. Bu sektörün biraz da gizli doğası nedeniyle hangi filmin daha yüksek bütçeye mal olduğu ya da en yüksek bütçeli filmin hangisinin olduğunu tespit edebilmek zordur, ancak sinema tarihi boyunca Holywood sektörünün her zaman bu işe en fazla para yatıran sektör olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Film Bütçesini Etkileyen Faktörler

Enflasyon, çekim teknikleri ve dış pazar güçleri film üretiminin ekonomisini etkileyen önemli faktörlerdendir. Sessiz sinema döneminde -yani 1920’lerde-, film maliyetleri yükselen bir oranda artmaktaydı ve 1925 yılında yapılan Ben-Hur filmi bu dönemin o zamana kadarki en yüksek bütçe harcanmış filmi olarak rekor kırmıştı. Ben-Hur filmini maliyet olarak geçen başka bir sessiz film olmamıştır.

1930’larda ise sesli filmlerin baskın hale gelmesiyle birlikte çekim tekniklerinin karmaşıklaşması sonucu maliyetler de artmıştır. 1950’lerden itibaren televizyon yükselen maliyetlere sebep olmuştur. Bu dönemde sinema sektörü seyircileri kazanmak için adeta televizyon ile yarışır hale gelmiştir. Bu da rekabete dayanacak ekonomik yatırımları da beraberinde getirmiştir. 1963 yılında yapılan Cleopatra filmi 31 milyon dolarlık bütçe ile o zamana kadarki gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli film olmasına rağmen gişede yatırımının karşılığını yeteri kadar alamamıştır ve neredeyse 20th Century Fox şirketinin iflas etme noktasına gelmesine sebep olmuştur.

1990’lar ve Günümüzün En Yüksek Bütçeli Filmleritrue lies
90’lı yıllar film sektöründe iki önemli eşiğin aşıldığı dönemlerdir. İkisi de James Cameron tarafından yönetilen filmlerden ilki olan True Lies (Gerçek Yalanlar) 1994 yılında 100 milyon dolar eşiğini aşmış,

True Lies Fragman

 

titanic

1997 yılında Titanic filmi ise 200 milyon dolar bütçesini aşmıştır. O zamandan beri büyük film stüdyoları için 100 milyon doların üzerinde harcama yapmak normal hale gelmiş ve 200 milyon doların üzerinde birçok film yapılmaya başlanmıştır.

Titanic Fragman

 

91paB4Ri9aL. SY445  - Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler

Gelmiş geçmiş en pahalı film 378.5 milyon dolar ile 2011 yılında yapılan, Rob Marshall’ın yönetmiş olduğu ve Johnny Depp’in başrol oyuncusu olarak oynadığı Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde) adlı filmdir.

 

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides Fragman

 

61kgXfdsG1L. SY445  - Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler

Pirates of the Caribbean serisinin dördüncü filmi olan bu yapım aynı serinin üçüncü filmi olan Pirates of the Caribbean: At World’s End (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu) adlı filmin 2007’de 300 milyon dolar ile kırmış olduğu rekoru geliştirme özelliğine sahiptir.

Pirates of the Caribbean: At World’s End Fragman

 

 

eifGNCSDuxJeS1loAXil5bIGgvC - Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler

Şu anda en pahalı filmler sıralamasında Justice League (Adalet Birliği) ile birlikte dördüncü sırayı paylaşmaktadır bu film, listesinin ikinci ve üçüncü sıradaki filmleri de bir serinin iki filmi olarak sıralanmaktadır.

Justice League Fragman

 

Avengers Age of Ultron 203x300 - Gelmiş Geçmiş En Yüksek Bütçeli Filmler
İkinci sırada olan film 365 milyon dolarlık bütçesi ile Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) ve üçüncü sırada olan film 316 milyon dolarlık bütçesi ile Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı)’dır.

 

Avengers: Infinity War Fragman

Bir önceki yazımız olan Önerilen Polisiye Filmleri başlıklı makalemizde Gölge Oyunları, Önerilen Polisiye Filmleri ve Polisiye filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap