1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Gelmiş Geçmiş En İyi Bilimkurgu Filmleri
Trendlerdeki Yazı

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilimkurgu Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilimkurgu Filmleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok bilimkurgu filmi yapılmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişmediği zamanlarda ise yönetmenler yaratıcılıklarını ortaya koyarak iyi olarak gösterilebilen yapıtlara imza atmışlardır. Bu filmlerden ön plana çıkan bazıları ise şunlardır;

2001: A Space Odyssey

Geçmiş zamanlarda sinema tarihinde isminden oldukça fazla bahsedilen filmlerden bir tanesidir. Aydan yola çıkmış esrarengiz bir aracı bulmak için dönemin en akıllı yapay zekâsı olan AL 9000’ünde bulunduğu bir uzay gemisi yapılıp bu aracın takip edilmesini konu alan bir filmdir.

Blade Runner

Uzaya madenlerde çalıştırılmak üzere gönderilen androidler isyan çıkartıp bazı insanları esir almıştır. Bu isyanı bastırmak içinse android avcısı olan Harrison Ford görevlendirilmiştir. İnsanlar ile androidlerin görünüşlerinin çok benzer olduğu bu bölgede avcının görev bölgesine gidip burada âşık olması da filme farklı bir açı kazandıran kısımdır.

Dark City

Zamanı durdurma ve aynı zamanda fiziksel yapı değiştirme gibi güçlere sahip olan yaratıklar dünyayı istila etmek için gelmişlerdir. Bu yaratıklara direnen Rufus Sewell’in hikâyesinin anlatıldığı bu filmin gel gelelim pek fazla duyulmamasının sebebi ise Matrix ile aynı dönemde vizyona çıkmış olmasıdır.

E.T

Daha çok Hollywood’un yaygınlaştırdığı kötü uzaylı filmlerinin tam tersini sahne alan bir filmdir. Bu film ayrıca insanların uzaylılara olan bakış açısının da değişmesinde etken olmuştur. Üç milyon ışık yılı uzaklıktan dünyaya gelen bir uzaylıyla birlikte yaşamak isteyen 10 yaşındaki küçük bir çocuğun hikâyesini anlatmaktadır.

Inception

Kötü sonuçlanmış bir aşkı bilimkurguyla harmanlayan bir filmdir. Filmin konusu ise insanların rüyalarına girip oradan aldıkları bilgiyle insanlara şantaj yapan bir suç örgütünün başındaki isim olan Leonardo Di Caprio’nun yıllar önce rüyalarda kaybolmuş olan karısını girdiği her rüyada görmesiyle yaşadığı bunalımın ve aksiyonun bir arada bulunduğu bir takım olaylardır. Yönetmenliğini Cristoper Nolan’ın yaptığı bu film yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmiştir.

Alien

Bilimkurgu filmlerinde başrolün ilk kez kadın olduğu film olarak ön plana çıkmaktadır. Uzayda bir kargo gemisinde küçük bir uzaylının yüzüne yapışmasıyla yara alan gemi mürettebatlarından birisinin uzay gemisine tekrar alınmasıyla çıkan olayları konu alan bir filmdir.

Bir önceki yazımız olan REPLICAS - (2018) Fragman başlıklı makalemizde fragman ve replicas hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap