1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Film Setlerin’de Neler Yaşanıyor?

Film Setlerin’de Neler Yaşanıyor?

Film Setlerin’de Neler Yaşanıyor?

Film Setinde Neler Oluyor?

Setler

            Film setlerini izlemek sosyal medya sayesinde artık günümüzde daha kolay bir hale geldi

  Yapım Ekibi (Prodüksiyon)

            Prodüksiyon bütün olayın kalbidir. Genellikle parayı verip olayı yönetendir. Yürütücü yapımcı yapım ekibinin mali sorumlusudur. Finansman bulur. Uygulayıcı yapımcı, yapım ekibinin düzgünce ilerlemesinden ve yasal işlemlerden sorumludur. Lokasyon sorumlusu çekim yapılacağı yerleri dolaşır, fotoğraflarını çeker ve rapor verir.

  Reji Ekibi

            İşin yönetim kısmıdır. Yönetmen çekim ekibinin beynidir. Çekimi, kurguyu ve olayın bütün sanatsal yönünü belirler. Oyunculara nasıl oynamaları gerektiğini söyler. Onları yönlendirir. Yardımcı yönetmen, yönetmene yardımcı olan ve reji ekibini yöneten kişidir.

  Görüntü Ekibi

            Görüntünün istenildiği gibi düzgün ve temiz aktarılmasını sağlayan çekim açısını ve ışığı yönetmenle birlikte ayarlayan ekiptir. Görüntü yönetmeni, kadraja ve ışığa ve kameranın hareketine karar verir. Birinci kamera yönetmeni aslında netlik asistanıdır. Görüntüdeki netliği sağlayarak aslında görüntü yönetmeninden sonra görüntü ekibindeki en yetkili kişidir. İkinci kamera asistanı her çekimde sahne yazan klaketi çakan, lenslerin temizliğini yapan kabloları ve bataryaları kontrol edip değiştiren kişidir. Steadicam operatörü, aksiyon sahnelerindeki takip sahnelerinde kamerayı sabit tutmakla görevli kişidir.

  Işık Ekibi

            Görüntü yönetmeniyle beraber çalışırlar. İstenilen ışığı kurarlar. Işık şefi, planlanan ışığın doğru olup olmadığıyla sorumludur. Birinci ışık asistanının görevi ışık şefine yardım etmektir. Işık teknisyeni ise arıza olduğunda duruma müdahale eder.

  Ses Ekibi

            Çekimdeki seslerin temiz ve net olmasıyla görevlidirler. Sesin doğru kaydedilmesinden aksesuarlardan ve mikrofondan sorumludurlar.

  Set Ekibi

            Setteki dekordan sorumlu kişilerdir. Dekorun taşınmasından tutunda kurulmasına kadar bütün işlerden sorumlu kişilerdir.

  Sanat Ekibi

            Setteki ambiyansı yaratır. Sahnedeki en küçük eşyayı bile ayarlayan ekiptir.

  Kostüm Saç Ve Makyaj Ekibi

            Çekimden önce kıyafet tedariki yapan, oyuncuların bütün kıyafetlerini ayarlayan ekiptir

Bir önceki yazımız olan Sen Anlat Karadeniz 4. Bölümde Neler Yaşandı? başlıklı makalemizde Sen Anlat Karadeniz 4. Bölüm, Sen Anlat Karadeniz 4. Bölüm gelişmeler ve Sen Anlat Karadeniz 4. Bölüm konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapına Yorumlar (2)

  1. film setlerinde komedi filmlerininkini merak ederim, ne gülerler çekimler epey zor geçer herhalde. 🙂

  2. film setleri içersinde komedi film setleri nasıl olur. hep gırgır şamata mı?