İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Film Karakterleri Nasıl Analiz Edilir?

Film Karakterleri Nasıl Analiz Edilir?

Film Karakterleri Nasıl Analiz Edilir?

Sinema filmlerinde en çok yer tutan üç unsur, hikaye, yönetmen ve karakterlerdir. Bir filmin, iyi veya kötü, değerlendirilmesinde oldukça önemli bir yer tutan bu üç unsur, filme anlam katan, hikayeyi sürdüren ve hikayenin gidişatını belirleyen bir rol oynarlar.

            Film değerlendirmelerinde de, karakterlerin analiz edilmesi, filmle beraber okunması ve filmin içindeki pozisyonlarının belirlenmesi gerekir. Bu analizler de belirli temellere dayanır.

 Karakterin Hikayedeki Rolü

            Sinema filmi, bir hikaye ile başlar. Senaristin anlatmak istediği hikaye için, yönetmen uygun mekanlar, müzik ve oyuncular bulur. Bu oyuncuların bazıları, hikayedeki önemli karakterleri canlandırırlar. Bazı filmlerde oyuncular o kadar iyi performans sergilerler ki, filmin önüne geçerler. Ama aynı oyuncular, başka filmlerde, o kadar parlak performanslar göstermeyebilirler.

            O oyuncunun karakterle bütünleşmesi ve o karakter aracılığıyla, hikayeyi yansıtmasıdır temel fark. Burada oyuncu kadar, karakterin konumu da önemlidir. Bazı karakterler, hikayeyi tamamen sırtlayan, gidişatını belirleyen rollere bürünürken, bazıları yan rolleri üstlenir, hikayeyi ayakta tutarlar ancak çok ön plana çıkmazlar. İzlediğimiz bütün kült filmlerde, aklımızda kalan karakterler vardır. İşte bu karakterler, senaristlerin ve yönetmenlerin, hikayeyi üzerine kurdukları karakterlerdir.

 Karakterlerin Toplumsal Konumları

            Her ne kadar bize, filmlerdeki karakterler öylesine seçilmiş görülebilseler de, aslında karakterlerin yaratımı, bir hikayenin oluşturulmasındaki en önemli aşamadır. Hikayenin ana fikrini, yazarın veya senaristin vermek istediği mesajları, filmin ideolojisini sırtlayan karakterlerin, ait oldukları toplumlarda belirli rolleri vardır. Bu toplumsal konumlar, onların hareketlerini belirlediği kadar, filmin analizinde de bize çok önemli şeyler anlatırlar. Film tanıtımlarında öncelikle, karakterlerin toplumsal konumları ile başlanır cümlelere. ”Kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın görünümündeki…” veya ”genç, karizmatik, zengin bir adam” tarzında, klişeleşmiş cümleler, karakterleri gözümüzde canlandırdıkları kadar, hikayenin gidişatı hakkında bize fikir de verirler. Bu mesajların çözümlenmesi, hikayenin vermek istediği ideolojiyi ve ana fikirleri de belirgin hale getirir.

            Bunlar dışında, karakterlerin mekanlarla ve zamanla uyumu, söylemleri ve davranışlarının, içinde bulundukları toplumsal konumu yansıtıp yansıtmaması gibi hususlar, karakterlerin film içindeki rollerini aktarmada büyük önem taşırlar.

Bir önceki yazımız olan Ünlü HollyWood Filmleri Hangileridir? başlıklı makalemizde en çok izlenen HollyWood Filmleri, HollyWood Filmler listesi ve HollyWood Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap