İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Film Kameralarının Özellikleri Nelerdir?

Film Kameralarının Özellikleri Nelerdir?

Film Kameralarının Özellikleri Nelerdir?

Film Kameralarının Özellikleri Nelerdir?

 

            Film kameralarının oluşumu belirli bir tarihsel sürece yayılmıştır. Film kameraları görüntü kaydedecek mekanizmalara gereksinim duyulmakla ilk tarihsel sürecini yaşamıştır.

 

Film Kameralarının Özellikleri Bakımından Üç Ana Ayrım

 

Bugün kullanılan film kameraları elektronik sistemli, modern kameralardır. Film kameralarının özelliklerine değinilirken öncelikle film kameralarının enerjisine, vizörüne ve film boyutuna göre tasnife tabi tutulduğunu belirtmek gerekir. Nitekim enerjisine göre çalışan film kameralarının temel özelliği mekanik ve elektrikli olmalarına göre değişkenlik gösterirken; vizörüne göre çalışan film kameralarının temel özelliği refleks kameralar olup olmadıklarına göre değişkenlik gösterir. Yine film boyutuna göre çalışan kameraların ise filmin boyutuna göre değişkenlik gösteren özellikleri bulunmaktadır.

 

Teknik Açıdan Özellikler

 

Bugün sinema filminde kullanılan kameralar, 35 mm film kameralarıdır. Bu kameraların en önemli özelliği kullandıkları filmin genişliğini görüntü bakımından sinema perdesi kadar büyütebilmesidir. Şayet görüntü kalitesinin artması tercih ediliyorsa bu halde 70 mm film kameraları kullanılacaktır. İlk televizyon yayınlarında kullanılan film kameralarının 16 mm olduğu görülmektedir. Bunların temel özelliği görüntüyü sinema perdesi kadar büyütememesi olmuştur. Bir diğeri ise IMAX film kameraları olup bunların temel özelliği filmi düşey değil yatay olarak pozlamasıdır.

 

Yapısal Bakımdan Özellikler

 

Film kameralarının yapısal bakımdan en temel özelliği birçok parça ve bölümden (vizör, film kızağı, baskı, çekici tırnak, objektif yuvası, deklanşör, örtücü, tambur, kaset, güç kaynakları vb.) oluşmalarıdır. Tüm bu parça ve bölümlerin birbiri ile uyum içinde çalışması gerekmektedir. Yine görüntü ve ses arasında eşleşme sağlanması, sessiz çekimler yapılacak ise belli bir voltaj altında birim zamanda sabit devirde çalışan motorlara sahip olması, değişken devirli motorlar ile normal hareketi hızlandırılmış hareket veya yavaşlatılmış hareket çekimlerinin yapılabilmesi film kameralarının başlıca yapısal özellikleri arasında bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Film Karakterleri Nasıl Analiz Edilir? başlıklı makalemizde Film dizi karakter analizi, Film karakterleri ve Film oyuncuları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap