1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Film İzlemenin İnsana Faydaları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Film İzlemenin İnsana Faydaları Nelerdir?

Film İzlemenin İnsana Faydaları Nelerdir?

Film İzlemenin İnsana Faydaları

İnsanlar gün içinde iş yerlerinde, toplumsal hayatlarında, toplu taşımalarda bütün gün gerilir ve stres altında kalır. Günün sonunda insanlar yorulur ve rahatlamak ister. Dinlenmek ve biraz olsun nefes almak isteyen bireyler kitap okumak, film izlemek gibi faaliyetlere sarılırlar. Tam da böyle zamanlarda insan kendi kendine “Git bir film izle, dinlen.” diyor. Sosyalleşmek için güzel bir yöntem olan sinema insanı yormadan dinlendirir ve düşündürür. Tiyatro, edebiyat, müzik gibi sinema da bir sanattır.

Sinema Filmleri

Bir filmin çekimi için ne kadar emek harcanıyor. Kaç insan oradan oraya koşuşturuyor set içerisinde. Önce senaryo daha sonra film çekimi… En son izleyiciye sunuluyor. Bizlere ise izleyiciler olarak yalnız filmi izleyip üstünden fikir yürütmek ve filmin tadını çıkarmak kalıyor. Bazen ailemizle, bazen arkadaşlarımız ve yakınlarımızla, bazen ise tek başımıza izlediğimiz filmler bize çeşitli dersler vermek, bizleri güldürmek, kimi zaman korkutmak, kimi zaman ise biraz olsun duygulandırmak için çekilir.

Film; içeriklerine göre farklılık gösterir ve film türlerini oluşturur. İnsan bazen karar bile veremiyor hangi türü izleyeceğini. Bir film bazen ise birden çok tür içeriyor. Aynı anda hem gülüp, hem merak içinde bırakabiliyor bizleri. İnsanlar film türlerini zevk ve tercihlerine göre seçiyor, izlemeyi sevdikleri filmler onları dinlendiriyor. Bu yüzden sinema bir sanattır ve insana estetik zevk kazandırır. Çoğunlukla sosyalleşmek ve keyifli vakit geçirmek için tercih edilen sinema eğlendirirken düşündürüyor. Çocuk bireyler için çekilen çocuk filmleri onlara düşünme, izlediğini anlama ve içinde barındırdığı olumlu davranışlar sayesinde onlara güzel davranışlar kazandırıyor.

Filmler Bizlere Ne Kazandırıyor?

Film içerikleri genelde olumsuz davranışların sergilenmediği, izleyiciye fayda sağlayan, onlara ders veren, onları düşündüren ve düşünürken eğlendiren içeriklerden oluşur. İnsanların düşünmesini ve izlediğini anlamasını sağlayan, onların hoşuna gidecek, onlara ders vermesi, dinlenmelerini sağlaması, eğlenmeleri için onlara yardımcı olması ve görsel hafızayı geliştirmesini sağlaması gibi daha birçok faydası bulunur. Genelde dil eğitimi alan bireyler alt yazılı filmler izleyerek dil pratiği yapabilir ve bildiği dilleri geliştirebilir.

Eğitici filmler ise genelde çocuklara yönelik olup, onlara düşünme, kendini ifade etme, görsel hafıza, izlediğini yorumlama, fikir yürütme, güzel alışkanlıklar kazandırma gibi niteliklere sahiptir. Aynı şekilde geleceğe yönelik, uzayla ilgili veya buna benzer konular içeren bilim kurgu filmleri; çocuklara ve yetişkin bireylere hayal dünyasını geliştirme ve üreticilik kazandırma konusunda iyi bir seçimdir. Okuduğumuz bir kitabın filmini izlemek hayal gücümüzü ve başka insanların hayal gücünü karşılaştırma imkânını bizlere sunar.

Bazı filmlerde seslendirme kullanılmaz. Bu gibi sessiz filmlerde insanlar gördükleriyle ve hayal güçleriyle baş başadır. Beden dili, jest ve mimiklerle ne anlatılmak istendiğini düşünür ve bir fikir yürütürüz. Bu biz insanların beden diliyle barışması, insanın jest ve mimiklerini tanımasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan TheSinema.Org En Hızlı En Kaliteli Film İzleme Siteniz başlıklı makalemizde Thesinema.org hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap