1. Ana Sayfa
 2. Magazin Haberleri
 3. En İyi 10 Türk Filmi Müziği

En İyi 10 Türk Filmi Müziği

Film müzikleri insanda öyle bir etki yaratıyor ki bazen hayatının hiçbir döneminde o müziği unutamıyor. Film müzikleri konusunda Yeşilçam’ı ele aldığımızda görüyoruz ki eskiden yabancı filmlerden ya da müziklerden devşirme bölümler alınır ve sanki anonimmiş gibi bize sunulurdu. Ancak bunun da kayıt sırasında kesilen biçilen yerlerine çok fazla müdahale olmadığı içinde müzik tekrarlardan oluşur ve kendisini belli ederdi. Neyse ki o zamandan da gerçekten de kendi müziklerine yer veren filmler vardı ve oldukça da başarılıydı. Bu makalemde size bu güzel film müziklerinden 10 tanesinin ismini vermeye çalıştım.

Müzikler hem Yeşilçam döneminden hem de Yeşilçam sonrasındaki dönemi içeriyor. En güzel film müzikleri haline gelmiş diyemeyiz ancak başarılı olduklarını da söylemeden geçmemek istiyorum. Listemdeki müzikleri gördüğünüz de şu filminde müziği olmalıydı bu listede niye yer verilmedi diyenlere haklısınız diyorum fakat sayı sınırlı, olduğu için listedekilere eş değerde pek çok parça liste dışı kaldı ama bu onların daha kötü olduğu anlamına gelmiyor.

En iyi film müzikleri listesi

 1. Canım Kardeşim (Ertem Eğilmez-1973) Cahit Oben
 2. Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim-1996) Yansımalar/Bab-ı Esrar
 3. Yılanı Öldürseler (Türkan Şoray-1981) Zülfü Livaneli/Gözlerin
 4. Gönül Yarası (Yavuz Turgul-2005) Aynur Doğan/Dar Hejiroke
 5. Vesikalı Yarim (Lüfti Akad – 1968) Teoman Alpay/Kalbimi Kıra Kıra
 6. En Büyük Şaban (Kartal Tibet-1983) Cahit Oben
 7. Selvi Boylum Al Yazmalım (Atıf Yılmaz-1977) Cahit Berkay
 8. Otobüs Yolcuları (Ertem Göreç-1961) Yalçın Tura
 9. Hababam Sınıfı (Ertem Eğilmez-1974) Melih Kibar
 10. Eşkıya (Yavuz Turgul-1996) Erkan Oğur/Fırat Türküsü

Bir önceki yazımız olan Ufak Tefek Cinayetler Dizisi Nerede Çekiliyor? başlıklı makalemizde Kemer country, star tv ve ufak tefek cinayetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

 1. Türk filmlerinin müziklerini dinlemeyi sevenler için en iyi Türk filmi müzikleri listesi ilaç gibi olmuş filim müzikleri arasında eski Türk filmlerinin müzikleri öne çıkıyor.