İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. En Derinlikli Psikoloji Filmleri

En Derinlikli Psikoloji Filmleri

En Derinlikli Psikoloji Filmleri

En Derinlikli Psikoloji Filmleri

Zihinsel Fonksiyonlara Hitap Eden Filmler

            Sinema ve sinema sevenlerin vazgeçemediği film türlerinden biri de hiç kuşkusuz psikolojik gerilim filmleridir. Psikoloji olarak adlandırdığımız bilim dalı aslında insan ve hayvan davranışlarını konu edinir. Filmlerin görselliği ve psikoloji alanın derinliği birleşince de ekstra haz verir izleyenlere. Psikoloji alanı öyle derindir ki ucu bucağı olmayan bir alana sahiptir. Çünkü her insan birbirinden farklıdır ve insanların yaratılışından bu yana her birinin birbirinden farklı olduğunu da düşündüğümüzde müthiş bir alan ortaya kendiliğinden çıkıveriyor zaten.

 Psikoloji Alanının Filmlere Yansıması

            Böylesine geniş bir alanın filmlere yansıması da haliyle kaçınılmaz olmaktadır. Çeşitli psikolojik filmler vardır ve genelde insanlar izlerken sıkılırlar, yavaş ilerler çünkü bu tarz filmler ve tamamıyla insan davranışları üzerine gözlem sürecini yansıtmaya çalıştığı için de sıkıcı gelebilmektedir. Yakın tarihte yapılmış olan ve bir dağcının başına gelen talihsiz bir olayı anlatan bir filmi örnek verecek olursam ilk başladığınızda sıkılıp izlemek istemeyeceksiniz çünkü film kayalar arasında sıkışıp kalan bir dağcının birkaç gününü anlatmaktadır. Oysaki film başından sonuna kadar insanın çaresiz kaldığı anda her şeyi yapabileceğini gözler önüne sermektedir.

 Psikolojik Gerilim Filmleri

            Psikoloji filmlerinin bir alt dalı olan psikolojik gerilim filmleri vardır ki bu tarz filmler daha rahatsız edici ve düşündürücüdür. Birçok insan bu tarz filmlerden hoşlanmasa da konuları bakımından oldukça derindir hatta Stephan King’in kitaplarından uyarlanan bazı filmlerinin oldukça kaliteli olduğunu da söyleyebilirim. Filmin sonunda hala seyirci düşünmeye devam eder ve birçok sahnede anlatılmak isteneni size bırakır. Ünlü romanından uyarlama olan Cinnet filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bir insanın kendinden geçtiğinde neler yapabileceğini ve çıldırma anını anlatmaya çalışır.

Bir önceki yazımız olan Charlie Chaplin Filmleri Ne Anlatıyor? başlıklı makalemizde Charlie Chaplin, Charlie Chaplin eserleri ve Charlie Chaplin filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap