1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Film İncelemeleri
  3. En Çok İzlenen Sanatsal Değerli Filmler
Trendlerdeki Yazı

En Çok İzlenen Sanatsal Değerli Filmler

En Çok İzlenen Sanatsal Değerli Filmler
1

Filmler uzun yıllardan beri varlığını sürdüren, insanları gerçek dünyadan alıp bambaşka dünyalara alıp götüren şeylerdir. Filmler sanatsal değerlerdir. Hâl böyle olunca herkesin zevkine göre mutlaka sevdiği, tekrar tekrar izlemekten bıkmadığı filmler vardır değil mi? Bu makalede sizlere gelmiş geçmiş en iyi sanatsal filmlerin bir listesini yapmaya çalışacağım. Şimdiden iyi okumalar.

1. The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

The Shawshank Redemption yani Türkçe adı ile Esaretin Bedeli 1994 yılında çekilmiş bir Amerikan filmidir. Stephen King’in yazmış olduğu kısa hikâye Rita Haywort and Shawshank Redemption’dan uyarlanmıştır. Frank Darabont’ın yönettiği bu başyapıtın başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman bulunmaktadır. Film drama/polisiye kategorisinde yer almaktadır.

Konusunu özet geçecek olursam; film, genç ve başarılı bir bankerin, aslında işlemediği bir cinayetten yargılanması ve ömür boyu hapis cezası almasıyla başlar. Tim Robbins’in canlandırdığı karakter Andy Dufresne mahkûm edildiği hapishanede dayak, işkence ve tecavüze maruz kalır ancak yine de hayata bağlılığını ve parmaklıklar ardında dahi özgür olunabileceğine dair inancını korur. Bu tutumuyla orada edindiği bir arkadaşı (Red) ile olaylar gelişir.

2. The Dark Knight (Kara Şövalye)

The Dark Knight filmi 2008 yapımlı bir film olup Batman Başlıyor filminin devamıdır. Bir süper kahraman filmi olan bu şahaserin türü drama/suç/aksiyondur. Filmin yönetmeni Christopher Nolan; ana oyuncuları Christian Bale, Heath Ledger ve Gary Oldman’dir.

Filmin konusu ise şöyledir: Batman, Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımı ile şehir sokaklarını tehdit eden suç örgütlerinden kalanları temizlemeye çalışır. Aynı zamanda bunu yapmaya çalışırken Joker olarak tanınan ve Gotham’daki insanlara daha önceden de dehşet yaşatan suç dehasının ortaya çıkardığı sorunlarla uğraşır. Kısacası Batman ve Joker arasındaki olayları konu alan bir filmdir.

3. The Godfather (Baba)

1972 yapımlı bir suç/dram filmidir ve Mario Puzo’nun yine aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğuna Francis Ford Coppola oturmuştur. Başrollerinde de Marlon Brando ve Al Pacino yer almıştır.

Film, 1940-1950 yılları arasında Amerika’da bulunan bir İtalyan mafya ailesinin muhteşem hayatını konu almaktadır.

4. The Godfather 2 (Baba 2)

İlk filmi ile aynı kategoride olan film 1974 yılında çekilmiştir. Mario Puzo ve Francis Ford Coppola’nın yazdığı ortak senaryoda, yönetmen ve başrol oyuncular yine aynıdır. Film, eleştirmenler tarafından önceki filmden daha başarılı bulunan az sayıdaki devam filmlerinden biri olarak görülüyor.

5. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Drama/kara mizah türünde olan Fight Club 1999 yılında çekilmiştir. Chuck Palahniuk’un aynı isimli romanından uyarlanan kült bir filmdir. Yönetmeni David Fincher olan filmin başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter bulunmaktadır.

Filmin konusuna gelecek olursak; Jack, sıradan yaşantıya sahip bir sigorta memurudur. Uzun süredir uykusuzluk sorunu yaşayan Jack bu sorunundan kurtulabilmek için grup terapilere katılır ve o esnada Marla adında bir kızla tanışır. Daha sonra da Tyler Durden ile… Tyler’ın Jack’i “Dövüş Kulübü” ile tanıştırmasıyla da asıl olaylar başlar.

Bir önceki yazımız olan En İyi Ve Efsane Olmuş 7 Spor İçerikli Film Listesi başlıklı makalemizde En çok izlenen spor filmleri, En iyi spor filmleri ve Spor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap