1. Ana Sayfa
  2. Sinema Haberleri
  3. Düşük Ve Yüksek Bütçeli Filmler İçin Yapılan Harcamalar Ne Kadardır?
Trendlerdeki Yazı

Düşük Ve Yüksek Bütçeli Filmler İçin Yapılan Harcamalar Ne Kadardır?

Düşük Ve Yüksek Bütçeli Filmler İçin Yapılan Harcamalar Ne Kadardır?

Sinema sektöründe icra edilmiş filmlerin en can alıcı noktalarından biri de bütçedir. Fikrin kâğıt üzerine dökülmesi, yapılan plan programlar, hazırlanan takvimler, hesaplanan maliyetler- filmin çekiminin tamamlanıp gösterime sunulmasına kadar olan süreç de- işin içinden en az maddi ve manevi kayıpla çıkılması adına sağlam bir matematik gerektirir. Film için yapılan veya yapılacak harcamalar içinde, birçok sabit ve değişken durum göz önüne alınarak yapılmalı, hataya yer verilmemeli ve sonuç olarak işin doğasında, başrolde insan olduğu için, tüm hata payları hesaba katılmalıdır.

Film harcamalarındaki hesapların yapılmasında- filmin türü, oluşturulan ekip, kullanılacak iç ve dış mekânlar, kostümlere harcanacak meblalar, ekipmana ayrılacak bütçe, çekimin başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki her tür yol, yemek, konaklama ve ekstra harcama tutarları da, önemli-önemsiz ayırt edilmeden hesaplanmalıdır. Eğer projenin içinde bir yapımcı ve/veya yapımcı uygulayıcı varsa, yerel ya da uluslarası fonlar varsa bu projenin hayata geçmesinde ve rahat yol kat edilmesinde önemli unsurdur.

Film Türünün Önemi

Eğer ki, projemiz bir bilim-kurgu, fantastik veya özel efekt gerektiren bir senaryoya sahipse muhakkak büyük bütçeler işin içine ortak edilmelidir. Burada özel efekt gerektiren bir senaryoya yakın tarihli bir örnek vermek gerekirse; 2018 Sundance Film Festival’inden ‘Kelebekler’ filmiyle, festivalin en prestijli ödülü olan “jüri özel ödülü” ile dönen Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metraj çalışması ‘Sarmaşık’ filminden bahsedebiliriz. Filmin çekimleri için 19-20 günlük bir zaman dilimi harcayan ve yalnızca dokuz oyuncudan oluşan bir cast ile, bir yük gemisini film boyunca tek mekan olarak kullanan Karaçelik, buna rağmen filmin aşağı yukarı 5-10 dakikalık bir bölümünde özel efektli sahne kurgulandığı için toplam bütçenin azımsanmayacak önemli bir bölümünün yalnızca bu 5-10 dakikalık kısma harcandığını özel ropörtajlarında bahsetmiştir.

Yine bir başka çarpıcı örneğe göz atacak olursak; 2017 akademi ödüllerinde “en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu” kategorilerinde 3 oscar kazanan ‘Moonlight’ filmi, Amerikan sinemasında harcanan uçuk bütçeli rakamlar göz önüne alındığında 1,5 milyon dolar civarı mütevazi bütçesiyle ‘bağımsız’ sinema kategorisinde tarihe adını yazdırmıştır. Yine aynı gecede yarışan Manchester by the Sea (Yaşamın Kıyısında) geceden en iyi orjinal senaryo ve erkek oyuncu ödülleriyle dönmüş; ve yine 8,5 milyon dolar civarındaki mütevazi bütçesiyle senaryo-maliyet-tür-planlama zincirlemesinin takdire şayan olmasında var olan örneklerinin arasına katılmıştır.

Tüm Zamanların En Pahalı Prodüksiyonlarından Bazıları

– 2011 Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
– Tür: Fantastik Macera, Aksiyon / Bütçe: 378.5 milyon dolar
– 2015 Avengers: Age of Ultron
– Tür: Bilim-Kurgu, Macera / Bütçe: 280 milyon dolar
– 2012 John Carter (Tür: Bilim-Kurgu, Macera / Bütçe: 263.8 milyon dolar)
– 2014 The Hobbit: The Battle of the Five Armies
– Tür: Fantastik Macera / Bütçe: 250 milyon dolar

Düşük Bütçeli Yapımlar

– 1998 Pi / Bütçe: 60 bin dolar
– 2007 Once / Bütçe: 150 bin dolar
– 2007 Paranormal Activity / Bütçe: 15 bin dolar
– 1992 El Mariachi / Bütçe: 7 bin dolar
Son olarak; filmin türünün ve senaryonun özellikle de çekim senaryosunun doğru planlamasıyla bütçenin çok alakadar olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu endüstride para saçıp gişe de hayal kırıklığına uğramak da mümkün, 600 liraya kısa film çekip Cannes Film Festivali’nde aday adayı olabilmek de! Mesele zihni çalıştırmaktan geçiyor…

Bir önceki yazımız olan En Çok Güldüren Komedi Filmleri Listesi başlıklı makalemizde En iyi komedi filmleri, Komedi film listeleri ve komedi filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap