1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Dizi Çekimleri Nasıl Yapılır?

Dizi Çekimleri Nasıl Yapılır?

Dizi Çekimleri Nasıl Yapılır?

Dizi sektörü film sektörüne göre çok daha farklı bir alandır. Diziler filmlere göre çok daha geniş kapsamlı ve uzun solukludur. Dizilerin uzun bir konusu vardır ve bir sezona yayılması gerekir. Bir dizide başarılı olmak için tekrara girilmemeli ve sürekli yeni fikirler ile izleyicilere heyecan yaşatılmalıdır.

Filmler genelde sadece 2 veya 3 saatlik yapılar olduğu için çekimlerinde detaylara çok dikkat edilir ve senaryosu çok daha avantajlıdır. Film sektörü ve dizi sektörü birbirlerine benzeseler de aslında çok farklı iki alandır. Dizi oyunculuğu ile film oyunculuğu farklılık gösterebilir.

 Dizi Süreleri Ülkelere Göre Değişir

            Dizi sektörü de kendi içinde belli başlı bölümlere ayrılır. Türkiye de bir dizi en az iki iki buçuk saat sürerken yabancı ülkelerde diziler 1 saattir. Dizilerin bir saat olması çok daha avantajlı olup konuların sıkmadan izleyiciye sunulmasını da kolaylaştırır. Ancak ülkemizde dizilerin çok uzun olması dizilerin her hafta yazılırken çok daha meşakkatli bir iş olmasına dayanır.

Dizilerin uzun olması tekrara düşmeye çok müsait olduğundan çok uzun sezonlar yayınlanan diziler ilk heyecanlarını ve hedeflerini kaybedebilir. Yabancı ülke dizileri kısa ve çok uzun sezondur. Dizilerin kısa olmasının bir diğer avantajı ise izleyici de sürekli merak duygusu oluşturmasıdır. Diziler erken bittiği için izleyici bir sonraki bölümü merakla bekler. Dizilerin kısa olması çeşit de arttırır.

 Dizi Çekmek Film Çekmekten Daha Zordur

            Diziler erken saatte bittikleri için yayın akışı sürdürmek adına yeni diziler çekilmesi gerekir. Dizilerin filmlerden en büyük farkı dizilerin her hafta yayınlanmasıdır. Genelde filmlerin diziye uyarlaması yapılırken dizilerin filmlere uyarlaması pek tercih edilmez. Tercih edilen filmlerde dizi uyarlanmayıp dizinin başkarakteri filmde başka kurgu ile izleyiciye sunulur. Dizi çekmek çok daha zorlu bir iştir.

Bir önceki yazımız olan Belgeseller Nasıl Çekilir? başlıklı makalemizde Belgesel, Belgesel çekimi ve belgeseler çekimi nasıl yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap