1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Diziler
  3. Dexter: Tanıtım, İnceleme

Dexter: Tanıtım, İnceleme

Dexter: Tanıtım, İnceleme

Dexter dizisi, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olarak çalışan Dexter Morgan’ın yaşamını ele alıyor. Dizi Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlama.

Dizinin jeneriği:

Dizinin jeneriği oldukça güzel.

Annesi öldürülünce üç yaşında bir başına kalan Dexter ,Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Genç yıllarda Dexter, mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfedince üvey babası Harry’e anlatır.  Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter’e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona 3 tane kural öğretir. Bu kurallardan sonra Dexter, seri cinayetlerini ‘The Code of Harry’ (Harry’nin Kodu) dediği kurallara bağlı olarak işler ve hepsi belirli bir ritüel ile gerçekleşir

Harry’in Kodu-kuralları:

  • 1-)En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
    2-)Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
    3-)Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcamalıdır.

024 dexter theredlist 1 300x169 - Dexter: Tanıtım, İnceleme

Dexter Morgan ve Babası

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı (olmasa da o şekilde davranmayı), sosyalleşmeyi ve katilleri öldürdükten sonra cinayet alanını nasıl temizleyeceğini öğretir. Dexter “Karanlık Yolcuyu”(karanlık içgüdülerine verdiği isim) tatmin edebilmek için öldürmeye başlar. Dexter öyle bildiğiniz sıradan seri katiller gibi değildir. Öldürdüğü insanlar, kanunun elinden öyle ya da böyle kaçmayı başarmış, suçluluğunu ispatlayabildiği insanlardır.

Dexter’ın tüm bu cinayetleri işleme içgüdüsü içinde olmasının sebebi: henüz iki yaşındayken bir konteynırın içinde uyuşturucu satıcısı tarafından testere ile doğranan annesi ile birlikte bir süre geçirmesine bağlanmaktadır. Dexter’ın şiddet ve öldürme eğilimi, yaşadığı travma sonucu saplantılı olarak gün yüzüne çıkmaktadır.

Dexter 300x188 - Dexter: Tanıtım, İnceleme

Dexter, dizide kronik derecede obsesif bozukluğa sahip, aseksüel, asosyal, depresif, sosyopat ama büyümek istemeyen bir çocuk portresi çizmektedir ve 4. Sezonun son bölümde kendine şu yorumu yapmaktadır: “Big child with a big knife” (büyük bıçaklı büyük bir çocuk). Sıradan başlangıçların sıra dışı sonlara doğru ilerlemesi kim bilir belki de Dexter ile aramızda bağ oluşmasını sağlayan en büyük etkendir.

Bir önceki yazımız olan Yangın Nedeniyle S.W.A.T. Dizisinin Çekimleri Askıya Alındı! başlıklı makalemizde S.W.A.T. Dizisi, S.W.A.T. Dizisi hangi kanalda ve S.W.A.T. Dizisi izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Dexter dizisinin konusu ve dexter dizisinin oyuncuları çok başarılı . Dexter dizisini gerilim ve cinayet konulu yapımları sevenlere kesinlikle tavsiye ederim . Dexter dizisinin incelemesini izlemeden önce okuyup fikir sahibi olabilirler