İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Türk Dizi İncelemeleri
  3. Çukur Dizisi Bir Kısır Döngüyü mü Anlatıyor?

Çukur Dizisi Bir Kısır Döngüyü mü Anlatıyor?

Çukur Dizisi Bir Kısır Döngüyü mü Anlatıyor?

Merhabalar,

Pazartesi günlerinin en çok izlenen dizisi Çukur, her hafta kendinden hem müzikleri, hem sahneleri, hem oyuncu performansları ile sık sık kendinden bahsettiriyor. Çukur dizisini ilk bölümünden izleyen birisi olarak fark ettiğim bazı noktalar oldu. Her ne kadar belirli temel bir senaryo çemberi olsa dahi biraz seyirci tepkileri, biraz o an gelen fikirler ile diziyi bir güzel ilerletiyorlar. Bazı noktalarda mantık hataları ile çıldırma noktasına gelsek dahi her pazartesi izlemekten kendimizi alamıyoruz 🙂

Öncelikle çukur dizisinin konusunu biraz anlatıp aslında çukur ne anlama geliyor onu açıklamak istiyorum. Tabii kendi fikrimce 🙂 Öncelikle Çukur adı verilen ve bir aile gibi kenetlenebilen bir mahalleyi anlatan dizinin içerisinde çok esaslı kabadayı olan İdris Koçovalı mahallenin babası konumundadır. Fakiri fukarayı gözeten, yardıma ihtiyacı olan yardıma koşan, mahalleliyi kenetlemeyi başarmış biridir. Tüm mahalle kendisine aittir. Öyle ki mahallenin devlet kayıtlarında ismi koçovalı mahallesi olarak geçmektedir.

Bir gün uyuşturucu işi yapmak için mahalleye gelen Vartolu Saadettin, İdris’in oğullarından onay cevabı alsa dahi İdris Baba reddettiği için aralarında bir husumet başlar ve bu husumetin ilk kurbanı Kahraman Koçovalı olur. Bu ölüm haberi üzerine kalp krizi geçiren İdris Koçovalı hastaneye kaldırılınca dağılan aileyi toparlaması için yıllar önce evi terk eden Yamaç Koçovalı annesi tarafından mahalleye getirilir. Böylece Yamaç’ın Sadettin ile mücadelesi başlar.

Kısacası dizi bu temel üzerinde ilerlerken aslında senaryonun bir felsefesi olduğunu fark ettim. İlk bölümden beri sen çukuru bıraksan bile çukur seni bırakmaz lafını neredeyse her karakter 2 3 kez söyledi. Bu söze ilk başta anlam veremesem dahi 14. bölüm itibari ile bu sözün neye denk geldiğini anlayabildim 🙂 Kısaca açıklayacak olursam, çukur bir ailedir. Bu mahallede yetişen nesiller ne yaparlarsa yapsınlar aynı kaderi yaşarlar. Bundan bir kurtuluş yoktur. Mahallenin atmosferi o kadar güçlü ki fikrin ne olursa olsun, hayallerin ve çabaların ne olursa olsun senden bir üst nesil ne yaşadıysa sende onu yaşayacaksın demektir.

Örneklemek gerekirse; İdris Koçovalı’nın yanında her daim iki dostu bulunuyor. Bunlar Paşa ile Emmi idi. Yamaç ise her zaman yanında Metin ve Kemal ile birlikte. Son bölümde Paşa’nın Sultan’a aşık olduğu gösterilirken yine aynı bölümde Celasun’un adamı Mete’nin Akşın’a aşık olduğu anlatılıyor. Bu her iki delikanlı da ne olursa olsun gönüllerinin sesini dinleyerek sevdikleri kızın istediklerini yapıyorlar. Yine aynı şekilde Sultan Hanım ile Sena’nın gençlik dönemlerinde asilikleri, istekleri, isyanları hep aynı. Son özet olarak İdris Koçovalı ve yol arkadaşları gençliğinde ne yaşadılarsa Yamaç ve akranları aynı şeyleri yaşıyor, yaşayacak. Çukur bir ailedir. Çukur bir kısır döngüdür.

Yorum Yap