İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Charlie Chaplin Filmleri Ne Anlatıyor?

Charlie Chaplin Filmleri Ne Anlatıyor?

Charlie Chaplin Filmleri Ne Anlatıyor?

Asıl adı Charlie Spencer Chaplindir. Charlie Chaplin oyuncu olmasının yanında aynı zamanda, besteci, komedyen, yazardır. Çok yönlü bir karakteri vardır. Sessiz sinemayla birlikte tanınmış ve vazgeçilmez ‘Şarlo’ (Charlot) karakteriyle daha çok ünlenmiştir.

 Hayatı

Charlie Chaplin’ in hayatı ailesi yönünden çok parlak değildir. Bu yüzden çocukluğu da çok zor geçmiştir. Küçük yaştayken annesini kaybetmiştir. Babası alkoliktir. Annesi vefat ettikten sonra, alkolik babası ve üvey ağabeyi ile kalmıştır. Hayatın zorluklarıyla çok erken yaşta tanışmış ve zorlu dönemlerden geçmiştir. Sinema dünyasına girdikten sonra sessizliğiyle adeta herkesi büyülemiştir.

 Eserleri

Chaplin yaşadığı 88 yıl boyunca bir sürü film yönetmenliği ve oyunculuğu yapmıştır. Sinemalarda oynamasının yanı sıra yönetmenlik, yazarlık, kurgu, beste yapmıştır. Eserlerinde içinde bulunduğu ortamı; bazen eleştirerek, bazen güldürerek, bazen ağlatarak anlatmıştır.

Döneminde imkansız olarak görülebilecek mizahlara yer vermiştir. Bu mizah ile birlikte hiçbir zaman benimsemediği yönetim biçimlerini de eserlerinde eleştirmiştir. Aynı zamanda teknolojiyi de mizahla birlikte eleştirip eserlerinin içinde eritmeyi başarmıştır. Eserleri çok fazla şeyi anlatmaktadır. Günlük yaşamdan alıntılar, geçmişe olan eleştiriler eserlerinde çoğunlukla görülmektedir.

Charlie Chaplin’ in çok fazla sinema eseri vardır. Bu ses getiren eserlerden bir tanesi, ” Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları’dır. Bu eser ‘Şarlo’ karakterinin ilk kez yaratıldığı ve çok ünlendiği eserdir. Ses getiren eserlerinden ikincisi ise, Yumurcak’tır. Bu eserin hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu yapmıştır.

Yoksul bir adamın bir çocuğu sahiplenerek ona bakmasının öyküsü anlatılmaktadır. Bu eserlerden üçüncüsü ise, Büyük Diktatör’dür. İlk sesli politik komedi eseridir. Ve aynı zamanda bu eserde Adolf Hitler eleştirilmiştir. Bu eser sağcı kesim tarafından fazlaca eleştiri almıştır. Hatta gösterildiği yıllarda bu eser Almanya’da yasaklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Vizyondaki Filmler Nasıl Takip Edilir? başlıklı makalemizde vizyondaki filmler, Vizyondaki Filmler nasıl takip edilir ve Vizyondaki Filmler takibi için uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap