1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Börü Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Oyuncu Kadrosu Ve İncelemesi

Börü Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Oyuncu Kadrosu Ve İncelemesi

Börü Dizisi Ne Zaman Başlayacak? Oyuncu Kadrosu Ve İncelemesi

Börü dizisi, mini bir dizi olarak Star TV ekranlarına gelecektir. Toplamda altı bölümden oluşacaktır ve her bölüm bir saat sürecektir. Dizinin finali ise beyaz perdeye taşınacaktır. Dizinin finalinin film olarak beyaz perdeye taşınması ise 2018 sonbaharında olacaktır. Börü dizisi, Dağ film serisini ortaya çıkaran CaglarArts ve İnsignia ortaklığı ile Star TV’nin ortaklığı ile yapılmaktadır ve Dağ filmindeki birçok oyuncunun Börü dizisinde de oynadığı gözlenmektedir. Oyuncular çekimler başlamadan önce üç aylık bir özel eğitime girmişlerdir.

 Börü Ne Demektir?

  Börü kelime anlamı ile eski Türkçe’den gelmekte ve kurt, cesur, bahadır ve yiğit anlamlarına gelmektedir. At üzerinde ok atan savaşçılar ve yiğit güreşçiler anlamlarına da gelmektedir. Ayrıca Börü ‘nün mitolojik bir anlamı da mevcuttur. Mitolojide ise yalnızca gök tanrıları ifade eder. Gök tanrılarının tanrı dağının eteklerinde gezdiğine inanılır. Ergenekon yazıtlarında da bu kelimeye rastlamak mümkündür. Türklere yol göstermek amacıyla göklerden gelen bozkurt tanrıyı ifade etmektedir. Bunlar gibi birçok anlama sahip olan Börü, genellikle Türklerin yiğit ve savaşçı kimliği ile ilgilidir.

 Börü Dizisinin Konusu

 Börü dizisi, Dağ filminde de olduğu gibi gerçekliğin ön plana çıktığı ve her bir bölümün sinema kalitesinde olduğu bir dizi olacaktır. Börü dizisi konusu ise 2014 yılının bahar aylarında konusunun geçtiği dizide, sınırda düşmanların artarak büyük tehlike oluşturması ve içeride de uyuşmazlıklar çıkarak tehlikenin artması sonucu çemberin giderek daraldığı bir dönemde vatan aşkı ile yanan gençlerin hikayeleri anlatılmaktadır.

 

Dizi için yaklaşık on ay kadar araştırmalar ve incelemeler yapılmıştır. Ve gerçekliğin ana tema olduğu bu dizide gerçek ekipmanlar ve gerçekte olan hikayeler anlatılmaktadır. Televizyon tarihinde bir ilk olması ve kalite bakımından da oldukça iyi olması için aylara çalışmalar yapılmıştır. Polis Özel Harekât Daire Başkanlığı üyelerinin ve emeklilerinin mülakatından geçilmiştir. Son dört yıl içinde yaşanan önemli operasyonlar ve olaylar üzerinde çalışılmıştır. Ekranlara tüm gerçekliği ile yansıtılması amaçlanan dizide Türkiye’de ilk kez kullanılacak olan kamera RED WEAPON 8K modeli diziye eşlik edecektir.

 Börü Dizisi Oyuncuları Kimdir?           

Dağ filmindeki oyuncu kadrosu ile büyük benzerlikler göstermektedir. Her ikisinde de ortak isimler mevcuttur. Börü dizisinin oyuncu kadrosu ise şu şekilde sayılabilmektedir; Ahu Türkpençe, Mesut Akusta, Serkan Çayoğlu, Murat Arkın, Emir Benderlioğlu, Fırat Doğruoğlu, Ahmet Pınar, Can Nergis, Armağan Oğuz, Bedii Akın, Ozan Ağaç ve Gürol Tonbul gibi özel isimler bulunmaktadır. Oyuncular 34 50 telsiz kodlu timi canlandıracak. Bu tim, Polis Özel Harekâtın en seçkin birimi olacaktır. Mesut Akusta; dizide İrfan Aladağ rolünde ve Balyoz soruşturmasında doğru olmayan delillerle hapiste çürümeye mahkum edilmiş ama yine de umudunu yitirmeden hayatına devam eden eşi benzeri zor bulunan bir vatan aşığıdır.

 

Ahu Türkpençe; dizide Asena Tümer adında Türk kadınının cesur ve asilliğini ekranlara yansıtmaktadır. Serkan Çayoğlu; dizide Kaya Ülgen adında ve timin çömezidir. Zengin bir aileden gelmektedir ve kolej mezunudur. Time katılma nedeni ise içinde maraz olan bir öyküdür ancak ne olduğunu timdeki diğer arkadaşları dahi bilmemektedir. Murat Arkın; dizide Kemal Boratav adında Harvard Üniversitesi’nde doktorasını bitirmesinin ardından time gönüllü olarak katılan bir vatan sevdalısıdır.

 

Zeka olarak normal bireylerden daha üstündür. Ancak dahi oluşu bazen insanlardan iletişim olarak kopukluk yaşamasına neden olabilmektedir. Emir Benderlioğlu; dizide Turan Kara adında fevri ve problemli oluşuyla bilinen ancak gözünü kırpmadan canı pahasına vatan için savaşan kahramanlardan birisidir. Özel hayatı efkarla doludur ancak görevi için keyifle tehlikeye girebilen bir vatan sevdalısıdır. Fırat Doğruloğlu; dizide canlandırdığı Behçet Orbay emrinde olanların canlarının sorumluluğunu çok iyi taşıyabilen ve onları kardeşleri gibi görebilen babacan bir liderdir. Balyoz soruşturmasında haksız yere yargılanması en büyük sorunudur ancak yine de görevini çok iyi yerine getirmektedir. Armağan Oğuz; Ayı Murat karakterine can verecektir. Timin ağır silahlarından sorumlu bir silah uzmanıdır. Tüfeğinin takma adı ise “ölümsüz”.

 

 Börü Dizisi Ne Zaman Başlayacaktır?

    “Börü dizi ne zaman başlıyor?” sorusu en çok merak edilenler arasındadır. 28 Şubat Çarşamba günü Star TV ekranlarında izleyicileriyle buluşacak olan Börü dizisi merakla beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Jet Sosyete İnceleme başlıklı makalemizde jet sosyete, jet sosyete dizi oyuncuları ve jet sosyete konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Reytinglerde diriliş ertuğrulu geçer mi acaba?