1. Ana Sayfa
  2. Yabancı Dizi İncelemeleri
  3. Bir Bilim-Kurgu Efsanesi: Fringe
Trendlerdeki Yazı

Bir Bilim-Kurgu Efsanesi: Fringe

Bir Bilim-Kurgu Efsanesi: Fringe

Lost, Person of Interest ve Alias gibi birbirinden harika yapımların arkasındaki isim olan J.J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği bilim kurgu dizisi Fringe, 2008 – 2013 yılları arasında FOX TV ekranlarında yayımlanmış dönemin en popüler dizilerinden bir tanesidir. Prison Break, 24 ve The X-Files gibi birçok kült diziye ev sahipliği yapan FOX, Fringe dizisi ile adeta bilim kurgu hayranlarını ekranları başına dizmiştir. Bir bilim kurgu efsanesi olan ve dönemini kasıp kavuran bu harika diziye biraz daha yakından bakalım.

Fringe Konusu

Diziye adını veren ve dünyanın birçok noktasında meydana gelen sırrı açıklanamayan bir dizi sıra dışı olayı incelemek için kurulan Fringe, FBI’a bağlı bir departmandır. 5 sezon boyunca dünya üzerinde meydana gelen birçok olayın sır perdesini aralamaya çalışan Fringe ekibimizin hikayesi ilk olarak Almanya’dan Masssachussett’s uçan 627 sefer sayılı uçakta başlamıştır. Massachusetts’e iniş yapan uçakta bulunan tüm yolcular bir virüs salgını nedeniyle ölmüştür ve FBI ajanı Olivia Dunham konuyu yakından araştırmaya başlar.

fringe

Konuyu derin bir şekilde araştıran ve olayların Walter Bishop adındaki bir eski bilim adamı ile bağlantılı olduğunu keşfeder. Eski bilim adamını bulmaya giden ajan Dunham hiçte beklemediği bir tablo ile karşılaşır ve Walter’ın bir akıl hastanesinde kaldığını öğrenir. Bilim adamını hastaneden çıkarmak için gerekli girişimlerde bulunan ajan Dunham konu ile ilgili birçok ilgi çekici bulguya ulaşır ve konu bu şekilde gelişir.

Dizide ışınlanmadan, paralel evrenlere; zaman yolculuğundan sırra kadem basmış vakalara kadar birçok konu işlenmiş ve ekibimiz bu olaylar örgüsünde birçok sıra dışı olaylarla karşı karşıya kalmıştır. Bilim kurgu konusunun en ince ayrıntısına kadar işlendiği Fringe dizisi, birçok ülkede farklı altyazı ve dublajlarla izlenmiş birçok ödülünde sahibi olmuştur.

Karakterler

Olivia Dunham – Anna Torv

olivia dunham

Mistresses (UK) ve Deadline Gallipoli dizilerinden de tanınan Anna Torv tarafından canlandırılan Olivia Dunham karakteri FBI’ın Fringe departmanında görevli olan ajanlardan bir tanesidir. Dizin ana karakterlerinden bir tanesi olan Olivia Dunham, dizin başrol oyuncusudur.

Walter Bishop – John Noble

W1 - Bir Bilim-Kurgu Efsanesi: Fringe

Efsane film serisi Yüzüklerin Efendisi filmlerinde ve Sleepy Hollow dizisinden tanınan John Noble, dizide delirdiği düşünülen Walter Bishop adındaki bilim adamını canlandırmaktadır. Dünya üzerinde birçok açıklanamayan olayları araştırmaya kendisini adayan bilim adamı zamanla delirdiği düşünülerek 17 yıl boyunca akıl hastanesinde tutulmuştur.

Peter Bishop – Joshua Jackson

peter bishop

The Affair ve Dawson’s Creek gibi birçok dizide rol alan Joshua Jackson dizide deli bilim adamımız olan Walter Bishop’un oğlu Peter Bishop’u canlandırmaktadır. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Peter’in kilit bir isim olduğu anlaşılacaktır.

Dizi Hakkında Kırıntılar

Dünyanın en büyük film, dizi haber ve paylaşım platformlarından bir tanesi olan IMDB tarafından yayımlanan “Top 250 TV Series” listesinde 226. sırada bulunmaktadır. Dizi 83 dalda aday gösterildiği birçok alanda toplam 18 ödül kazanmıştır.

Dizi 4.sezonunda iptal edilme tehlikesi atlatsa da 13 bölümlük final sezonu ile izleyicilerine 2013 yılında veda etmiştir. 5 sezon boyunca toplam 100 bölüm yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Game of Thrones Dizi İncelemesi, Konusu Ve Oyuncuları başlıklı makalemizde Game of thrones, Game of thrones dizisi ve Game of thrones incelemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap