1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Bir Aksiyon Filminin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Bir Aksiyon Filminin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Bir Aksiyon Filminin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Bir Aksiyon Filminin Olmazsa Olmazı

            Aksiyon filmleri sinema sektörü için çok önemli bir kategoridir. Dünya üzerinde en evrensel kategorilerden bir tanesi olan aksiyon filmleri sinema sektörünün en büyük dünyası olan Holywood için de vazgeçilmezidir. Aksiyon filmi dendiği zaman belirli bir yaş kitlesine hitap edilmez. 7 den 70’e herkesin beğenerek izlediği bir kategoridir. Aksiyon filmlerinde olmazsa olmaz birkaç kural vardır. Aksiyon filminin ilk kuralı filmin başkarakterinin nasıl olacağıdır.

 Başrol Karizmatik Olmalı

            Aksiyon filmlerinde en önemli olan ilk kural başrolün karizmasıdır. Başrol oynayacak kişi insanların gözünde o karizmayı oluşturmalı ve izleyici kendini o kişinin yerine koymayı bilmelidir. Aksiyon filmlerinin en büyük isimlerinden biri olan Jason Statham’ın oynadığı her aksiyon filmi iyi bir senaryoya sahip olmasa da kendini izlettirmeyi başarabilir. Bu bağlamda aksiyon filmlerinde başkarakter çok önemlidir.

Bir aksiyon filminin olmazsa olmazları arasında olan bir diğer unsur da sürekli sürprizler ile dolu olması gerektiğidir. İzleyici sürükleyici bir şekilde filmi izlemeli ve neler olacağını ettiği tahminde hep yanılması sağlanmalıdır. İyi bir aksiyon filmi isteniyor ise çekilen mekanda oldukça önemlidir. Bir aksiyon filminde sürekli bir ortamda bağlı kalınmamalı eğer kalınıyor ise sürekli başka bölgelerde başka fikirler ile desteklenerek izleyici filmi izlerken çok sıkılmamalıdır. Film aksiyon filmi diye sürekli bir kavga gürültü tercih edilmemeli ve izleyiciyi aksiyondan sıkmamalıdır. Aksiyon filmleri heyecanı fazlaca yansıtmalıdır.

 Görsel Efekt İyi Kullanılmalı

            Başkarakterin başına gelecek olaylar gerçekçi bir şekilde vurgulanıp izleyici kendini başkarakterin yerine koyabilmelidir. Aksiyon filmlerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de görsel efektlerin mükemmel bir gerçekçilik ile sunulmayı iyi bilinmesidir. Görsel efektleri iyi olmayan bir aksiyon filmi konu ne olursa olsun kendini izletemeyebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler Listesi başlıklı makalemizde başarılı filmler, en güzel filmler ve film hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap