1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Belgeseller Nasıl Çekilir?

Belgeseller Nasıl Çekilir?

Belgeseller Nasıl Çekilir?

Belgesel filmin ne olduğu, neleri kapsadığı ve nasıl bir dile sahip olduğu konusunda birçok açıklama yapılmış, bunlardan bazıları sınırları daraltılmış, dar bir bakış açısını içerirken, bazıları daha esnek ve sınırları daha anlaşılması zor olan bakış açılarıyla oluşturulmuştur. Bu nedenle belgesel film üzerine olan tanımların birçoğunda net ifadelerle karşılaşılmaz. Belgesel filmleri farklı kriterlere göre değişik ayrımlara ve değişik çözümleme metotlarına tabi tutmak mümkündür.

 

 Kavram Belirlemek

   Belgesel fikrinin kimden geldiği önemli değildir. Önemli olan fikrin belli bir şekil almasını sağlamaktır. Film fikrinin aldığı bu şekle film önerisi deriz. Önerinin içeriğini oluşturan şey, Öneri Özeti ya da kavramdır. Kavram, yazarın ilk kez boy gösterdiği ve olguları kağıda döktüğü aşamadır. Öneri Özeti, isminden de anlaşılacağı üzere, bir film yapma önerisidir. Genel olarak, projenin içeriklerini belirtir ve filmin işleyeceği temel kavramsal çerçeveyi açıklar.

6587 original - Belgeseller Nasıl Çekilir?

 Saptanması Gereken Kriterler

 -Önerilen filmin adı

 -Önerilen filmin amacı

 -Önerilen filmin hedef kitlesi

 -Hedef Kitle, ele alınan konu hakkında neler bilmektedir?

 -Filmin teknik gereksinimleri nelerdir?

 

 Çekim Aşaması

   Belgesel ile ilgili bütün planlamaya başlayınca ilk olarak çekim formatı belirlenir. Amerika’da seçenekleri bulunan Jimmy Jib’in daha küçüğü bir jix kamera sipariş edebilirsiniz. Kırmızı ya da siyah arka planda çekerek belgesele farklı ve yeni bir çekim özelliği katacaksınız. Sonra ise anlatı özellikleri belirlenir ve belgeselin dönemlerini belirlersiniz. Seçilen dönemlerdeki yıllar sınıflandırılmaya başlanır.

Olaylar ve olayların sıralanışı da mantıklı ve tutarlı olmak zorundadır. Gereksiz ses ve efektleri de kullanmadan tamamen doğal seslere yer verilmelidir. Genel olarak dikkate alınan belgesel film hazırlamanın üç boyutu vardır. Bunlardan ilki araştırmak ve bilgi toplamak, ikincisi anlatı boyutu, diğeri ise sanat, tasarı boyutudur.

Bir önceki yazımız olan En Çok İzlenmiş 10 Efsane Dizi Ve Film başlıklı makalemizde Efsane diziler, Efsane filmler ve En çok izlenmiş filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap