1. Ana Sayfa
  2. Fragmanlar
  3. Ahlat Ağacı Oscar Ödüllerine Aday Gösterildi!
Trendlerdeki Yazı

Ahlat Ağacı Oscar Ödüllerine Aday Gösterildi!

Ahlat Ağacı Oscar Ödüllerine Aday Gösterildi!

Her yıl ABD’de düzenlenen Oscar Ödüllüne bu yıl Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filmi aday gösterildi!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Sinema Genel Müdürlüğü ve sinema alanındaki temsilcilerden oluşan 17 kişilik seçici kurul gelecek yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan 91. Oscar Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film Dalı” kategorisinde Türkiye adayını belirlemek üzere toplantı düzenledi. Sanatsal Etkinlikler Komisyon’una başvuran 12 film arasından Nuri Bilge Ceylan’a ait Ahlat Ağacı filmi ülkemizin Oscar ödüllerindeki adayı oldu. Daha önce 3 farklı ödüle aday olarak gösterilen Ahlat Ağacı filmi “Yabancı Dilde En İyi Film Dalı” kategorisine aday gösterilerek 4.ödüle aday gösterilmiş oldu.

Yaklaşık 3 saat 15 dakika süren Ahlat Ağacı filmi Nuri Bilge Ceylan’ın 9.filmi olarak geçtiğimiz haziran ayında seyirciyle buluştu. Nuri Bilge Ceylan’ın diğer filmleri;

  1. Koza – 1995
  2. Kasaba – 1997
  3. Mayıs Sıkıntısı – 1999
  4. Uzak – 2002
  5. İklimler – 2006
  6. Üç Maymun – 2008
  7. Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011
  8. Kış Uykusu – 2014

Ahlat Ağacı Filminin Konusu

Çanakkale’ye bağlı Çan ilçesi ve köylerinde çekilen Ahlat Ağacı filmi konu olarak yazdığı kitabı bastırmaya çalışan Sinan isimli bir edebiyat aşığı gencin yaşamını konu almaktadır. Köyün kültür ve değer yargısından oldukça farklı bir şekilde yaşayan genç babası tarafından ve çevresi tarafından dışlanmış birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ailesi ve etrafındakilerle ilişkilerini konu alan filmde yönetmenin izine rahatlıkla rastlayabiliyoruz.

Filmde karakterlerin sürekli yer edinme ve karakterlerini tamamlama uğraşı içinde olduğunu görebiliyoruz. Filmde yaşam, toplumsal çelişkiler, taşra sorunları, bunalımlar, iki yüzlü insanlar ve çıkar ilişkileri bolca işleniyor. Filmde Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin ve Doğu Demirkol gibi ünlü isimler rol alıyor.

Bir önceki yazımız olan Yılmaz Erdoğan Açıkladı Organize İşler 2 Geliyor! başlıklı makalemizde Organize İşler 2, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı ve Yılmaz Erdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap