İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgilendirme
  3. Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları
Trendlerdeki Yazı

Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları

Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları

Yeşilçam Nedir?

Dünya üzerinde çeşitli ve adından çokça bahsettiren çeşitli kuruluşlar mevcuttur. Bunlardan biride Yeşilçam’dır. Bu sinema adı altında çekilen filmlerde oyuncular en samimi halleriyle oynamışlardır. Oyuncular oynadıkları karakterlerle bütünleşmişlerdir. Evlerimizden anne babamız ya da komşularımız oluvermişlerdir.

Nasıl Keşfedildiler?

Yeşilçam asıl adını bir sokaktan almaktadır. Bu sokağın en önemli özelliği çoğu ünlünün bu sokakta keşfedilmesi bugünkü mevkilerine ulaşmalarında etkin rol oynamasıdır. Yeşilçam’dan önceki dönem tiyatro dönemidir. Bu dönemde de farklı görüşler olmuştur. Yeşilçam sinemalarında oynayanlar ve oynamayı kabul etmeyenler olarak ikiye ayrılmışlardır. Bu sinemada çıkan ilk film ise Lütfi Akad’ın 1952 yılında çektiği ve Ayhan Işık’ın başrol oynadığı Kanun Namına adlı filmdir. Bu çekilen filmlerde uluslararası dallarda ödüller alınmıştır. Bunlardan biride Susuz Yaz’dır. Berlin film festivalinde büyük ayı kazanmıştır.

1477917698 yesilcamm 1024x466 - Adını Sık Duyduğumuz Yeşilçam Oyuncuları
Kahramanlar

Yeşilçam denildiğinde ilk akla gelen oyuncular Sadri Alışık ve Çolpan İlhan’dır. İlk zamanlardan bu yana en az 300 film Yeşilçam’da yerini almıştır. Yeşilçam’dan hangi filmler hangi insanlar geçmedi ki damat Ferit’i ile Tarık Akan, İnek Şaban tiplemesiyle Kemal Sunal, Fabrikatör zengin iş adamı rolüyle Hulusi Kentmen, mavi boncuğu ile Emel Sayın, Kara Murat’ı ile Cüneyt Arkın, Kötü adam rolleri ile Erol Taş ve daha birçok oyuncu izleyenlerin gönlünde taht kurmuştur. Hala daha devam etmektedir. Çoğu sanatçıyı kaybetmemize rağmen etkilerini devam ettirmekteler. İnsanlar bu filmlerle gerçek aşkı anlamlandırmış ya da güzel bir ailenin nasıl olması gerektiğini öğretmişlerdir. Münir Özkul, Mahmut hoca olarak bütün herkesin hocası olmuştur. Aile babası rollerinde bütün Türkiye’nin babalığını üstlenmiştir.

Bilinmeyenler

O dönemde sanatçılar bu güne nazaran daha fazla çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alamamışlardır. Borç içerisinde ya da sefil bir şekilde vefat edenlerde mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılında En Çok İzlenen Dizi Ve Filmler başlıklı makalemizde 2018 diziler, 2018 en çok izlenen dizi filmler ve 2018 filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap