1. Ana Sayfa
  2. Sinema Haberleri
  3. Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor

Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor

Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor

Yeşilçam’da bazı karakterler var ki onlar hiçbir zaman ölmezler. Özellikle de bazı yapıtlar varki onlarda rol almış olmaları o yapıtlarında ölümsüz olmasını sağlamıştır. Yeşilçam denildiği zaman da filmlerin sevgi dolu annesi olan Adile Naşit ilk akla gelen isimler arasında yer alıyor. Biz onu hep gülüşüyle hatırlıyoruz öyle ki yeni nesil dahi onun filmlerini izlerken yaratmış olduğu sıcaklığı iliklerine kadar hissedebiliyor.

İşte Türk sinemasının Adile annesi 30. Ölüm yıl dönümünde de sevgiyle anılıyor.

Adile Naşit - Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor

Adile Naşit’i 11 Aralık 1987’de kaybetmiştik. Ünlü oyuncu ermeni kökenli olmakla birlikte 14 yaşından beri Türk tiyatrosuna büyük emek vermişti.

Usta oyuncunun küçük yaşta tiyatroyla başlamış olması türk sinemasında da onu yıllar sonrasında olsa bile bulunduğu noktaya getirecekti. Tiyatronun yanı sıra kumpanyalarda da sahne alan oyuncu ilk kez beyaz perdeye 1947’de Seyfi Havaeri’nin yönetmiş olduğu Yara filmiyle giriş yaptı.  Usta oyuncu 1970’li yıllarda artık özellikle komedi filmlerinin de aranan yüzü olmuş ve sık sık boy göstermeye başlamıştı. 1976 yılında ise İşte Hayat adlı filmdeki rolünden dolayı Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. 1978 yılında ise Uluslararası Sanat gösterilerinin tiyatro ve müzikallerinde görünmeye başladı.

Adile Naşit Ölümü - Adile Naşit Ölümünün 30. Yılında Anılıyor

O zamanın çocukları Adile Naşit’i TRT’deki uykudan önce programından dolayı masalcı teyze olarak tanımıştı.

Adile Naşit 57 yaşındayken bağırsak kanseri teşhisi ile hayata gözlerini kapadı.

Adile Naşit’i özlem ve rahmetle anıyoruz…

Bir önceki yazımız olan Avatar 2’de Kate Winslet’İn Rolünün Detayları Belli Oldu başlıklı makalemizde avatar filmi, avatar izle ve avatar2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yapılan Yorum (1)

  1. Bir Adile Naşit bir Kemal Sunalı’ı bu ülke kolay kolay unutmaz, sizlerin sayesinde türk sineması canlılık kazandı…